Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2021, 00:00

Ističová aféra z čias Fica je späť. Musíme konať, tvrdí pre HN šéf regulačného úradu

Tento rok si za vodné a stočné priplatíme, na teple a plyne ušetríme. Šéf regulačného úradu Andrej Juris pre HN vysvetlil, čo stálo za rozhodnutiami regulátora.

Ističová aféra z čias Fica je späť. Musíme konať, tvrdí pre HN šéf regulačného úradu
Zdroj: Archív HN

Ako vás ovplyvnila pandémia pri regulácii cien na rok 2021?
Vyzdvihol by som dve dimenzie. Jedna sa týka vzťahu k regulovaným subjektom a tým pádom aj k zmenám niektorých ekonomických parametrov, ktoré vstupujú do cien. Najväčší dosah vidíme v oblasti spotreby elektriny. Pandémia mala dosť zásadný dosah na ekonomiku a došlo k silnému zníženiu celkovej spotreby elektriny a s tým súvisí aj menej peňazí, ktoré boli vybraté cez regulované poplatky pre jednotlivé regulované subjekty. Najdramatickejší vplyv mala pandémia na OKTE, ktorý vybral menej, ako sa očakávalo a na konci roka skončil s deficitom v oblasti tarify za prevádzkovanie systému TPS. Tento deficit budeme riešiť v rámci cenového konania na rok 2022.

Ako situácia ovplyvnila cenotvorbu?
Pri stanovovaní cien na rok 2021 sme videli, že parametre očakávanej spotreby elektriny a trhová cena elektriny, ktorá primárne vstupuje do TPS, sú ovplyvnené pandémiou. Na trhu s energiou je veľká volatilita a je veľmi ťažké ich predpovedať. Takisto ťažko predpovedať, ako sa bude dariť ekonomike, od čoho závisí spotreba elektriny. Aj preto sme rozhodli prehodnocovať TPS kvartálne. Naša snaha je, aby sa ku koncu roku negeneroval nejaký zásadný deficit, ktorý by zaťažil ceny.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.