Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2021, 15:20

Heger: Tento rok bude rokom reštartu

Daňovo-odvodový systém má podľa ministra Eduarda Hegera ľudí motivovať.

Heger: Tento rok bude rokom reštartu
Zdroj: TASR

Rok 2021 bude z pohľadu ministerstva financií kľúčový, bude to rok reštartu. Nosnou témou tohto, ale aj nasledujúcich rokov bude plán obnovy. Venovať by sa MF chcelo napríklad aj v daňovo-odvodovej reforme či reforme rozpočtovej zodpovednosti. Plány rezortu predstavil v stredu po rokovaní vlády minister financií Eduard Heger (OĽANO).

"Chceme a musíme urobiť zmeny, ktoré výrazne zlepšia život občanov," zdôraznil Heger. Rezort financií sa plánuje v tomto roku zaoberať daňovo-odvodovou reformou. Jej základný návrh, s ktorým rezort financií pôjde do verejnej diskusie, chce predstaviť v najbližšom čase.

Daňovo-odvodový systém má podľa Hegera ľudí motivovať. Naznačil, že pôjde smerom nižšieho zaťaženia práce a pracovnej aktivity a vyššieho zdanenia spotreby a majetku. Daňový systém by mal zohľadňovať aj negatívne externality, napríklad motivovať k ochrane životného prostredia.

V spolupráci s rezortom práce sa plánuje ministerstvo venovať aj dôchodkovej reforme. Podľa Hegera je dôležité, aby bol tento systém dlhodobo udržateľný. "Pre nás je dôležité, aby sme urobili dôchodkový systém, ktorý bude skutočnou sociálnou istotou pre seniorov a oporou na starobu," podotkol.

Za dôležitú považuje Heger aj reformu rozpočtovej zodpovednosti. Skonštatoval, že lepšie rozpočtové pravidlá majú chrániť spoločnosť pred nezodpovednými vládami a bankrotom. Chce tak nastaviť jasné pravidlá a mantinely.

Pokračovať bude rezort financií v programovom rozpočtovaní, venovať sa plánuje aj príprave konsolidácie na najbližšie roky. Verí, že tento rok dôjde k reštartu európskej a slovenskej ekonomiky a rezort financií tak bude môcť priniesť opatrenia, ktoré prinesú aj konsolidačné úsilie.

Jednou z kľúčových reforiem, ktorá je už takmer pripravená, je reforma dlhovej brzdy, zavedenie výdavkových limitov. "Ak by sme tento mechanizmus, tento systém výdavkových limitov mali na Slovensku už pred desiatimi rokmi, oveľa ľahšie by sa nám bojovalo v súčasnosti s krízou, pretože by sme mali dlh nižší zhruba asi o 10 miliárd," poznamenal štátny tajomník MF Ľuboš Jančík s tým, že práve preto je táto zmena dôležitá aj z pohľadu budúcnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.