Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2021, 09:34

Spotrebiteľské ceny rástli najpomalšie od roku 2017, sú na polovici predkrízovej úrovne

Pokles tempa rastu cien potravín ovplyvnili najmä nižšie ceny zeleniny, cukru, čokolády, cukroviniek, rýb a morských plodov.

Spotrebiteľské ceny rástli najpomalšie od roku 2017, sú na polovici predkrízovej úrovne
Zdroj: Reuters

Medziročný rast cien počas decembra 2020 zvýšil svoju dynamiku o 0,1 percentuálneho bodu a inflácia dosiahla hodnotu 1,6 percenta.

Naďalej však jej úroveň zotrvávala na približne polovičnej úrovni ako pred koronakrízou. Aktuálna hodnota bola tretia najnižšia v roku 2020. Vo štvrtok o tom informoval Štatistický úrad.

V najsledovanejšej spomedzi 12 zložiek spotrebného koša – v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, boli ceny medziročne vyššie len o 0,6 percenta, čo bolo ovplyvnené práve nižším rastom cien potravín (rovnako o 0,6 percenta).

Pokles dopravy aj pohonných hmôt 

Bola to druhá najnižšia hodnota v roku 2020. Pokles tempa rastu cien potravín ovplyvnili najmä nižšie ceny zeleniny, cukru, čokolády, cukroviniek, rýb a morských plodov.

Medziročne najvyššie rasty cien sa aj v decembri prejavili najmä v odboroch, ktoré patria k menším v štruktúre výdavkov slovenských domácností, ako napríklad v odbore hotely a reštaurácie, rozličný tovar a služby, ako aj zdravotníctvo.

V úhrne za rok 2020 sa medziročne spotrebiteľské ceny zvýšili o 1,9 percenta. Ročná miera inflácie klesla v porovnaní s rokom 2019 o 0,8 p. b. a bola tak najnižšia od roku 2017.

Spomedzi 12 zložiek spotrebného koša mal vplyv na jej úroveň najmä medziročný pokles cien v odbore doprava, a to predovšetkým vplyvom zníženia cien pohonných hmôt.

Niektoré položky sú stabilné 

Celkovú výšku inflácie ovplyvnili vyššie rasty cien v odbore bývanie, ako napríklad elektrina, služby na údržbu a opravu obydlia, ale aj rast cien niektorých potravín, najmä mäsa a ovocia aj vyššia miera rastu v odbore rozličné tovary, služby (osobná starostlivosť).

Spotrebiteľské ceny sa v decembri 2020 v porovnaní s novembrom 2020 v úhrne znížili o 0,1 percenta.

Medzimesačne klesli ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje a tabak zhodne o 0,5 percenta, odevy a obuv o 0,2 percenta.

Vzrástli ceny v doprave o 0,4 percenta, za rozličné tovary a služby o 0,3 percenta, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti a v zdravotníctve zhodne o 0,1 percenta.

Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, pošty a spoje, rekreácia a kultúra, vzdelávanie, reštaurácie a hotely.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.