Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2021, 11:52 Aktualizované dňa 21.01.2021 o 12:43

O odklad splátok sa dá žiadať až do konca marca, netýka sa však každého

Klienti mohli o odklad splátok žiadať už v apríli minulého roku. V týchto mesiacoch sa väčšina z nich vracia k opätovnému splácaniu.

O odklad splátok sa dá žiadať až do konca marca, netýka sa však každého
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Keď v marci naplno prepukla koronakríza, Slovensko zastihla v období výmeny vlád. Napriek tomu sa podarilo naštartovať diskusie s bankami o možnosti odkladu splátok úverov.

O odklad bolo možné žiadať od apríla minulého roku. Spolu s májom oň vtedy požiadalo najviac klientov. Väčšine z nich deväťmesačný odklad končí v januári a februári tohto roku.

Podľa odhadov centrálnej banky by však väčšina klientov nemala mať problém úvery opätovne splácať. 

Väčšina nebude mať problém splácať 

"Už dnes máme informáciu, že väčšina klientov, ktorí sa vracajú, nebudú mať problém nabehnúť spať a splácať svoje splátky," povedal minister financií Eduard Heger (OĽaNO). Podľa neho ide až o 95 percent klientov. 

"Ostáva päť percent, očakávame od bánk, že bude o týchto klientov postarané, že budú zažívať od banky pomoc a banka im pomôže nájsť najlepšie riešenie," dodal. To je podľa Hegera v záujme samotných bánk. 

"Slovenská banková asociácia bude uplatňovať veľmi citlivý individuálny prístup pre každého klienta tak, aby mu umožnila čo najlepšie podmienky na splácanie jeho úveru," doplnil štátny tajomník ministerstva Marcel Klimek. 

Odklad až do konca roka 

Požiadať si o odklad splátok je možné ešte do konca marca. "Pôvodné nariadene Európskej bankovej asociácie hovorilo o tom, že môžete požiadať jedenkrát o moratórium na maximálne deväť mesiacov, končilo k 30.9., u nás tá situácia pokračovala ďalej, lebo bola lex korona naviazaná na mimoriadnu situáciu," vysvetlil Heger. Toto obdobie EBA neskôr predĺžila do 31.3. 

Klienti, ktorí ešte o odklad splátok nepožiadali, tak môžu spraviť až do konca marca. Takáto žiadosť bude i naďalej spracovaná bez príznaku. 

Predĺženie odkladu splátok bez príznaku sa však týka len klientov, ktorí o odklad žiadajú prvýkrát. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.