Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2021, 22:00

Nečakané zlepšenie: vraciame sa medzi najlepších, avizuje rezort financií

Slovenskej ekonomike sa darilo lepšie, než sa očakávalo.

Nečakané zlepšenie: vraciame sa medzi najlepších, avizuje rezort financií
Zdroj: TASR

Prestížna ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) sa rozhodla zmeniť hodnotenie Slovenska. Výhľad výhľad úverového ratingu našej krajiny upravila z negatívneho na stabilný. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti.

"Zmena výhľadu na stabilný odzrkadľuje pozitívne očakávania analytikov S&P, podľa ktorých dôjde v roku 2021 k oživeniu našej ekonomiky. Prispeje k tomu nielen čerpanie eurofondov, ale aj pokračovanie investícií do súkromného sektora," avizuje rezort s tým, že náš rating zostáva na úrovni A+.

Agentúra zmenu odôvodnila tým, že síce naša ekonomika v druhom polroku klesla kvôli pandemickým opatreniam, produkcia sa zníži menej, než sa očakávalo. Navyše sa u nás nezatvárali veľké fabriky a priemyselné parky.

"Prekvapilo ma to, samozrejme, príjemne. Beriem to ako ocenenie vlády, že sa jej darí chrániť ekonomiku pred pandémiou, nemáme desivé čísla ohľadom rastu nezamestnanosti a straty kúpyschopnosti domácností a zároveň nepoľavujeme v predsavzatiach uskutočniť celú škálu reforiem, ktoré zvýšia odolnosť ekonomiky a zlepšenia život na Slovensku," reagoval minister Eduard Heger.

Agentúra ocenila aj avizovanú investíciu Volkswagenu v Bratislave či možnosť čerpať peniaze z európskeho finančného rámca. 

"Vláda prijíma kľúčové kroky k zabezpečeniu dlhodobej fiškálnej udržateľnosti odstránením vekového stropu pre odchod do dôchodku a posunom vpred v plnení stropov rozpočtových výdavkov,“ napísala S&P vo svojom hodnotení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.