Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2021, 15:30

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť znížila svoj odhad deficitu verejnej správy

Očakávaný vývoj verejných financií je však podľa nej ovplyvnený veľkou neistotou vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu a jej dôsledky na makroekonomický vývoj.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť znížila svoj odhad deficitu verejnej správy
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Kancelária Rady pre rozpočtovú zodpovednosť znížila odhad deficitu verejnej správy v tomto roku oproti schválenému rozpočtu na 6,48 miliardy eur.

Oproti plánovanému deficitu rozpočtu vo výške 7,091 miliardy eur alebo 7,41 percenta hrubého domáceho produktu ide o deficit vo výške 6,8 percenta HDP.

"Pozitívna odchýlka prognózy KRRZ pre saldo VS v roku 2021 od schváleného rozpočtu je vo výške 602 miliónov eur (0,63 percenta HDP), čo znamená, že riziko nedosiahnutia cieľa rozpočtu je nízke," uviedla vo štvrtok KRRZ.

Očakávaný vývoj verejných financií je však podľa nej ovplyvnený veľkou neistotou vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu a jej dôsledky na makroekonomický vývoj.

Pokiaľ vláda neprijme ďalšie opatrenia, môže deficit dosiahnuť 6,489 miliardy eur. Opatrenia vlády na riešenie pandémie zohľadnené v aktuálnom odhade dosahujú výšku spolu 1,418 miliardy eur alebo 1,5 percenta HDP, pričom nad rámec rozpočtovanej rezervy zvyšujú deficit o sumu 94 miliónov eur alebo 0,1 percenta HDP. Dodatočné výdavky v objeme 283 miliónov eur, čo je 0,3 percenta HDP, by mali byť financované z fondov EÚ.

Pozitívne riziká pre saldo rozpočtu vyplývajú najmä z vyššieho rastu daňových príjmov a úspor v oblasti vzťahov s rozpočtom EÚ, najmä vo výdavkoch na spolufinancovanie.

Najvýraznejší pozitívny vplyv na rozpočet odhaduje KRRZ v daňových a odvodových príjmoch. Nárast výnosu o 412 miliónov eur, čo je 0,4 percenta HDP, vyplýva podľa KRRZ najmä z vyššieho rastu mzdovej bázy a lepšieho ako očakávaného plnenia v roku 2020.

"Vzhľadom na vývoj ekonomiky je však neistota prognózy vysoká," upozornila kancelária RRZ. Najvyššie negatívne riziko očakáva KRRZ pri výdavkoch ostatných subjektov, kde odhaduje rast čerpania nad rozpočtovanú úroveň o 418 miliónov eur.

Odhad salda v roku 2021 vychádza z aktualizovanej prognózy pre rok 2020, informácie o priebežnom vývoji v roku 2021 však zatiaľ nie sú k dispozícii.

Deficit verejnej správy v roku 2020 po zohľadnení dosiaľ zverejnených údajov tak môže podľa KRRZ dosiahnuť úroveň 6,242 miliardy eur, teda 6,99 percenta HDP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.