Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2021, 13:55 Aktualizované dňa 10.02.2021 o 15:34

Ekonomika v minulom roku dosiahla prepad 5,8 percenta. Je to menej, ako sme sa báli, tvrdí Heger

Minister upozornil na agresívnejšie varianty vírusu, kvôli ktorým je potrebné predlžovať opatrenia.

Ekonomika v minulom roku dosiahla prepad 5,8 percenta. Je to menej, ako sme sa báli, tvrdí Heger
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Slovenská ekonomika klesla v roku 2020 o 5,8 percenta. Informoval o tom minister financií Eduard Heger. Tvrdí, že je to menej, ako sa obávali. V roku 2021 očakávame rast 4,3 percenta, o rok neskôr o 3,9 percenta. Minister skonštatoval, že sa pod to podpísal najmä pevnejší trh práce.

"Nachádzame sa stále uprostred ťažkej druhej vlny. Informácie o nových mutáciách vírusu spôsobujú hmlu. V tomto čase je dobré, keď prídu dáta, ktoré nám ukazujú svetlo na konci tunela," povedal na brífingu Heger.

Minister upozornil na agresívnejšie varianty vírusu, kvôli ktorým je potrebné predlžovať opatrenia. "Čo ide proti rastu ekonomiky."

Hovorí, že vplyv budú mať aj investície z Plánu podpory. Investovať by sa malo 440 miliónov eur.

Pevnejší trh práce bol podľa Hegera zabezpečený tým, že priemysel poskytoval dostatočnú zamestnanosť a odôvodnil to aj opatreniami vlády na udržanie zamestnanosti.

"Tým, že tieto pracovné miesta boli zachované, tak sme mohli udržať aj spotrebu domácností v pomerne zdravej kondícii a ten prepad bol výrazne nižší," poznamenal. Zároveň priblížil, že zahraničný obchod ožil v treťom kvartáli najmä vďaka automobilkám výrazne rýchlejšie. Ekonomiky obchodných partnerov Slovenska súčasne klesli menej.

Keďže Slovensko je malá otvorená ekonomika, sekundárny efekt sa dal cítiť aj tu. "K poklesu ekonomiky za celý rok prispieva hlavne výpadok investícií, a taktiež nižšia tvorba zásob," dodal minister.

Druhá vlna pandémie má podľa jeho slov na ekonomiku menší vplyv ako prvá, avšak pretrvá pravdepodobne dlhšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.