Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2021, 00:00

Agrodotácie: išlo o mafiánske ťahy

Europoslanec Tomáš Zdechovský vysvetlil, ako prebiehalo vyšetrovanie podvodného prideľovania financií. Európsky úrad dostával podnety od roľníkov, policajtov aj rezortu.

Agrodotácie: išlo o mafiánske ťahy
Zdroj: TOMÁŠ NOSIL

Európsky úrad pre boj proti podvodom prišiel nedávno so zisteniami, že Pôdohospodárska platobná agentúra mala v rokoch 2013 a 2019 nezákonne vyplatiť subvencie vo výške zhruba milión eur. Ako sa vám podarilo prísť na tieto pochybenia?
Pochybenia vychádzajú z misie Európskeho parlamentu na Slovensku. Môj tím, ktorý spracúval podklady, vychádzal ešte zo zistení Jána Kuciaka. Prechádzali sme všetky kauzy, o ktorých písal, a potom sme sa oboznamovali s ďalším kauzami slovenských novinárov. Tie sme sa potom snažili spracovať a posunúť na OLAF. Aj vďaka tomu sa potom začalo pomerne veľké vyšetrovanie. Týkalo sa predovšetkým zdvojenia, respektíve kríženia platieb.

Čo to vlastne je?
To znamená, že o platbu žiadal subjekt, ktorý nemal uzatvorenú platnú nájomnú zmluvu s ľuďmi, na ktorých pôde mal údajne hospodáriť, a bral na to dotácie. To bol asi najväčší problém za bývalej vlády pod predsedom Smeru, ktorý bol opakovane na podvody na východnom Slovensku upozorňovaný a opakovane s nimi absolútne nič nerobil. Práve naopak, často boli krytí práve ľudia spájaní s bývalou vládou. Tí mali v podstate VIP postavenie a prístup, v rámci ktorého sa orgány, či už polícia alebo štátne zastupiteľstvo, odmietali týmito prípadmi zaoberať.


Dostávali ste podnety od ľudí z „fachu“ alebo išlo skôr o tipy novinárov či anonymov?
Mali sme rôzne typy podnetov. Venovali sme sa tomu tri roky, čo predstavuje tisícky hodín. Samotné spisy, ktoré sme predali OLAF a Komisii, mali stovky strán. Boli to podnety tak od samotných poľnohospodárov, ako aj od bývalých pracovníkov Pôdohospodárskej platobnej agentúry či ministerstva pôdohospodárstva. Niekoľko podkladov sme mali aj od bývalých policajtov z NAKA, ale aj od bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby. Tí nám dodali informácie o prerastaní mafie do štátnych úradov alebo o spolupráci mafie v niektorých kauzách. To sú veci, ku ktorým sa zvyčajne novinári ani politici nedostanú a ktoré poukázali na ďalši

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.