Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2021, 12:33

Výroba na Slovensku sa zvýšila, zaznamenali sme najvýraznejší rast v Únii

Priemyselná produkcia sa na Slovensku zvýšila o 6,8 percenta.

Výroba na Slovensku sa zvýšila, zaznamenali sme najvýraznejší rast v Únii
Zdroj: HN/Peter Mayer

Priemyselná výroba v krajinách eurozóny aj v celej Európskej únii v decembri klesla.

V krajinách platiacich eurom sa proti predchádzajúcemu mesiacu znížila o 1,6 percenta, v celej EÚ potom o 1,2 percenta. Oznámil to dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

Analytici v ankete agentúry Reuters čakali, že výroba v eurozóne klesne o jedno percento. V novembri sa výroba v oboch regiónoch zvýšila.

Medziročne priemyselná výroba v eurozóne klesla o 0,8 percenta, v celej EÚ potom o 0,4 percenta. Za celý minulý rok sa výroba v krajinách platiacich eurom v priemere znížila o 8,7 percenta, zatiaľ čo v členských krajinách EÚ potom o osem percent.

Slovensko na čele

V medziročnom porovnaní sa zvýšila výroba spotrebného tovaru dlhodobej spotreby a polotovarov.

Najväčší bol prepad výroby v Belgicku, na Malte a v Portugalsku. Naopak na Slovensku, v Poľsku a Lotyšsku sa výroba výrazne zvýšila.

Slovensko zaznamenalo najvýraznejší medziročný rast, priemyselná produkcia sa u nás zvýšila o 6,8 percenta.

Zdroj: Eurostat

Ekonomika klesla

V medzimesačnom porovnaní klesla výroba kapitálového tovaru a tovaru krátkodobej spotreby. Produkcia spotrebného tovaru dlhodobej spotreby, polotovarov a v energetickom sektore naopak vzrástla.

Z jednotlivých členských krajín, z ktorých sú údaje k dispozícii, potom najväčší medzimesačný pokles zaznamenalo Maďarsko, a to o 2,5 percenta. Výrazné bolo zníženie výroby aj v Belgicku a vo Fínsku.

Naopak, v Dánsku produkcia o 2,4 percenta vzrástla a o takmer dve percentá sa zvýšila aj v Portugalsku, Estónsku a Luxembursku.

Správa podľa analytikov potvrdzuje, že ekonomika eurozóny v štvrtom štvrťroku klesla.

Na začiatku tohto mesiaca Eurostat odhadol, že ekonomika eurozóny v posledných troch mesiacoch minulého roka medzikvartálne klesla o 0,7 percenta a medziročne o 5,1 percenta. Ekonómovia kvôli pokračujúcim obmedzeniam očakávajú pokles aj v prvom štvrťroku tohto roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.