Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2021, 12:40 Aktualizované dňa 16.02.2021 o 13:04

Akcia Čierny panter. Daniari odstavili pašerákov z juhu Slovenska, štát chceli ukrátiť o milióny

V posledných 14 dňoch na Slovensku prebehla rozsiahla akcia zameraná na pašerákov cigariet.

Finančná správa v uplynulých 14 dňoch zasadila zásadnú ranu pašerákom cigariet. Okrem zadržaných kamiónov sa podarilo rozložiť aj zločineckú skupinu, ktorá na Slovensku vyrábala cigarety.

Hodnota zabavených cigariet šesťnásobne prevyšuje hodnotu zabaveného tovaru za rok 2020. Informoval o tom dnes šéf daniarov Jiří Žežulka.

Tabak ako korenie do polievky 

Štyri veľké zásahy prebehli vo Vyšnom Nemeckom a na Orave. V prvom prípade boli zabavené cigarety s colným dlhom vo výške 140-tisíc eur. 

Na Orave sa podarilo zaistiť 14 ton tabakových listov, ktoré boli vedené ako polievkové korenie. Únik na spotrebnej dani predstavoval jeden milión eur.

Ostatné dva zásahy boli vykonané opäť vo Vyšnom Nemeckom, v jednom prípade dlh predstavoval sumu 101-tisíc eur a v druhom 115-tisíc eur. 

Pašeráci nestihli reagovať 

V rámci akcie Čierny panter sa v spolupráci s Národnou kriminálnou agentúrou podarilo v Lučenci a Tomášovciach rozložiť celú organizovanú skupinu, ktorá na Slovensku vyrábala cigarety. 

Aktuálne najväčší záchyt za ostatné roky má historické čísla. "Išlo o jednu z najväčších akcií kriminálneho úradu, pretože bolo zaistených 24,5 milióna cigariet a 44 ton tabaku, vrátane dvoch kompletných výrobných liniek," informoval Žežulka. Únik na dani bol odhadnutý na šesť miliónov eur. 

"Akcia bola taká rýchla, že organizovaná skupina nestihla ani reagovať, všetci boli zadržaní pri výrobe cigariet," povedal riaditeľ Kriminálneho úradu Miroslav Homola.

"Pašeráctvo je veľmi staré kriminálne remeslo, štát oberá o dôležité príjmy, ktoré by inak mali ísť na zdravotníctvo či rozvoj vzdelávania," dodal minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.