Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2021, 20:08

Prezidentka nás pri Zákonníku práce veľmi sklamala, porušila sľub, vyhlásil Smer

Smer tvrdí, že prezidentka na pôde Národnej rady deklarovala, že "prílepky" podpisovať nebude.

Prezidentka nás pri Zákonníku práce veľmi sklamala, porušila sľub, vyhlásil Smer
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Opozičná strana Smer-SD je veľmi sklamaná z postupu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá podpísala takzvaný "prílepok", teda pozmeňujúci návrh zákona prijatý v parlamente na poslednú chvíľu.

Ten podľa strany mení celú podstatu prijatej novely Zákonníka práce, aj keď sama na pôde Národnej rady  deklarovala, že takéto prílepky podpisovať nebude. Uviedol to vedúci tlačového oddelenia Smeru–SD Ján Mažgút.

Podľa neho ide konkrétne o novelu Zákonníka práce, ktorá už predtým bola predmetom rokovania v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Nové zmeny sa týkajú umožnenia zamestnávať 15-ročné deti, možnosti prepustiť z pracovného pomeru človeka, ktorý dovŕši vek 65 rokov, a tiež zmeny, ktorá podľa strany Slovensko zvádza z európskej cesty, a tou je zrušenie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnávateľov v konkrétnych odvetviach.

"Európska komisia dôrazne odporúča jednotlivým členským štátom, aby zvýšili pokrytie kolektívnymi zmluvami vyššieho stupňa aspoň na 70 percent. Na Slovensku predstavovalo percento pokrytia týmito zmluvami 15 percent. Po uplatnení takzvaného prílepku k novelizácii Zákonníka práce to bude 0 percent a Slovensko sa tak dostane mimo európskej cesty budovania sociálneho piliera," dodal exminister práce Ján Richter (Smer-SD).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.