Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2021, 10:35

Bývanie v Bratislave bude drahšie. Ceny prenájmov môžu narásť ešte koncom roka

Ponuka prenájmov počas prvej vlny pandémie sa bratislavskej realitnej kancelárii zvýšila o 40 percent.

Bývanie v Bratislave bude drahšie. Ceny prenájmov môžu narásť ešte koncom roka
Zdroj: HN/Peter Mayer

Ceny prenájmov v Bratislave a okolí by sa koncom tohto roka alebo na začiatku roku 2022 mohli vrátiť na pôvodnú úroveň spred pandémie nového koronavírusu. Predpovedá to bratislavská realitná kancelária HERRYS.

Druhá polovica roka podľa realitnej spoločnosti priláka na realitný trh hlavného mesta študentov a zamestnancov firiem, čo sa odrazí na vyššom dopyte po nájmoch, a to zase na ich vyššej cene.

Všetko však bude závisieť od pandemickej situácie. "Ponuka na prenájom v strednom a vyššom segmente je dnes v priemere o desať percent lacnejšia ako pred rokom. V druhej polovici roka predpokladáme, že príchod ľudí do hlavného mesta akceleruje dopyt a ceny by sa mohli priblížiť tým spred marca 2020," vyslovil partner kancelárie Martin Marsina.

Širšia ponuka

V marci minulého roka sa ponuka bytov na prenájom realitnej kancelárie v Bratislave rozšírila najmä o byty, ktoré majitelia pred vypuknutím pandémie prenajímali formou Airbnb, a o byty, ktoré sa uvoľnili po zahraničných zamestnancoch nadnárodných spoločností.

"Celkovo sa nám ponuka prenájmov počas 1. vlny pandémie zvýšila o 40 percent," vyčíslil Marsina.

Od mája počet ponúk prenájmov klesal – v júli a auguste prenajala kancelária 107 bytov, čo oproti letu 2019 predstavovalo 75-percentný nárast.

Počet dostupných nehnuteľností na prenájom sa opäť zvyšoval v závere roka, keď začiatok zimy priniesol oproti jeseni o 30 percent viac voľných bytov.

Za celý rok uzavrela realitná kancelária o pätinu viac nájomných zmlúv ako v roku 2019. Priemerné nájomné bez energií predstavovalo vlani 667 eur za mesiac.

Najviac sa prenajímali dvojizbové byty 

Zo štatistík realitnej kancelárie tiež vyplynulo, že priemerný vek záujemcu o prenájom v Bratislave bol vlani 33 rokov. Priemerný vek majiteľov zase 46 rokov.
"Najčastejšie sa prenajímali dvojizbové byty, ktoré tvorili až polovicu zo všetkých uzatvorených zmlúv realitnej kancelárie," podotkla spoločnosť.

Druhým najčastejšie prenajímaným typom nehnuteľností boli trojizbové byty (23 percent). Zvyšok tvorili jednoizbové byty a garsónky (12 percent), štvorizbové byty (päť percent) a rodinné domy (tri percentá).

"Najatraktívnejšími lokalitami boli Staré Mesto a Ružinov, ktoré tvorili viac ako 60 percent zo všetkých nájomných zmlúv kancelárie," dodala spoločnosť.

Dáta kancelárie tiež poukazujú na preferencie novšieho bývania, keďže každý tretí prenajímaný byt bol mladší ako päť rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.