Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2021, 09:55 Aktualizované dňa 22.02.2021 o 11:57

Obchodníci volajú po otvorení všetkých obchodov. Žiadajú zrušiť otváracie hodiny pre seniorov

Otváracie hodiny obchodov pre seniorov by sa podľa Zväzu obchodu mali zrušiť, pretože sa slabo využívajú.

Zväz obchodu vyzýva, aby sa otvorili všetky predajne, a to potravinárske, ako aj nepotravinárske, za prísnych hygienických podmienok (napríklad 15 štvorcových metrov plochy na zákazníka).

Uviedol to na tlačovej konferencii prezident Zväzu ochodu Martin Katriak za účasti 1. viceprezidenta zväzu Pavla Konštiaka.

Žiadajú zrušiť otváracie hodiny pre seniorov

Otváracie hodiny obchodov pre seniorov by sa podľa nich mali zrušiť, pretože sa slabo využívajú.

"Zväz obchodu volá po tom, aby boli otvorené všetky predajne, či potravinárske alebo nepotravinárske, ale za okolností, ktoré sú stanovené pre otvorené predajne - prísne hygienické pravidlá, teda prísnych 15 štvorcových metrov na jedného zákazníka. Toto je záležitosť, ktorá sa dá vykonať," zdôraznil Katriak.

Oznámil zároveň, že zväz asi pred dvoma mesiacmi podal podnet na Generálnu prokuratúru, týkajúcej sa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa umožňuje chodiť na nákup do obchodov ľuďom, ktorí sú pozitívni na nový koronavírus.

"Generálna prokuratúra podala proti tejto vyhláške protest, teda dala nám (v tejto veci) za pravdu," priblížil Katriak.

Kritická infraštruktúra

Podľa Konštiaka by sa mali aj pracovníci (malo)obchodu dostať do tzv. kritickej infraštruktúry podobne, ako do nej pred pár týždňami boli parlamentom zaradení poľnohospodári.

"Nezaslúžia si naše predavačky byť zaradené do kritickej infraštruktúry, keď od marca 2020 sú denno-denne vystavené v predajniach riziku nakazenia ochorením COVID-19," podčiarkol Konštiak.

Predstavitelia Zväzu obchodu zdôraznili, že obchodníci majú od 9.00 do 11.00 hod. prázdne predajne, ktoré sú vyhradené len pre seniorov. "Tento z nášho pohľadu nezmyselný úzus by už mal byť zrušený, pretože dôchodcovia môžu chodiť do predajní 24 hodín a ostatní zákazníci vo vyhradených hodinách pod hrozbou sankcie nemôžu nakupovať," podčiarkol Konštiak.

Upozornil, že do predajní môžu chodiť aj ľudia pozitívni na nový koronavírus. "My (obchodníci) sme v prvej línii spolu s lekármi, pretože sa každodenne stretávame s množstvom ľudí," poznamenal. Obchodníci by podľa neho chceli byť čím skôr, po zdravotníkoch, zaočkovaní. "Pretože sme, ktorí máme otvorené obchody, v prvej línii. Mali by sme mať prednostné právo byť zaočkovaní," dodal Konštiak.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.