Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2021, 00:00

Slovensko hrá o projekty za šesť miliárd a tisícky pracovných miest, tvrdí pre HN šéf SARIO

V prípade investície BMW sa Slovensko dostalo do finálovej dvojice, uviedol v rozhovore pre HN generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič.

Slovensko hrá o projekty za šesť miliárd a tisícky pracovných miest, tvrdí pre HN šéf SARIO
Zdroj: HN Pavol Funtál

Ako sa z hľadiska investícií vyvíjal minulý rok?
Súčasný ekonomický vývoj v dôsledku globálnej pandémie zásadným spôsobom ovplyvnil rozhodovanie investorov v minulom roku a okrem iného sa výrazne predĺžili aj ich rozhodovacie procesy. Inými slovami, množstvo projektov nevypadlo z radarovej obrazovky, ale posunulo sa v čase. Ďalšie projekty zas vypadli úplne. Tento rok však evidujeme v globále väčší počet investičných príležitostí, na ktorých aktuálne pracujeme. Vyzerá to, ako keby niektoré firmy čakali na to, kedy sa skončí tento marazmus, a majú vo svojich plánoch projekty, ktoré by sme možno výhľadovo nemali, a pritom ich dosť pravdepodobne budeme uzatvárať niekedy budúci rok. To znamená, že sme síce videli úbytok niektorých projektov, no na druhej strane aj prírastok rozpracovaných projektov. Vidíme teda, že veľké firmy sa aj v tomto náročnom období rozhodujú o zásadných investičných rozhodnutiach v budúcnosti. Táto pandémia pomohla každému trochu nadýchnuť sa, zamyslieť sa a zrejme aj systematickejšie pristupovať k strategickým rozhodnutiam do budúcnosti.

Koľko investícií sa podarilo uzavrieť?
Uzavreli sme 15 projektov oproti 39 v roku predtým. Aj napriek tomu je však objem investícií o niečo väčší ako v predchádzajúcom období. Syndrómom minulého roka je hlavne príchod investícií z krajín Európskej únie. Tie zámorské sú tie, ktoré sa oddialili, alebo aj jednoducho padli. Aj teraz evidujeme záujem väčších projektov zo zámoria, avšak tu, už ako som spomínal, prispel faktor, akým je pandémia. Aj toto je pre nás dôkaz, že v potrebných procesoch Únia fungovala a funguje aj v takomto náročnom období, zatiaľ čo príchod zámorských investorov so sebou niesol komplikácie.


O Slovensku sa často hovorí ako o montážnej dielni. Darí sa k nám prinášať projekty s vyššou pridanou hodnotou?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.