Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2021, 00:00

Naši podielnici sa presunuli k vyššej miere rizika investícií

Koncom roka mali Slováci investovaných v podielových fondoch takmer 10,3 miliardy eur, čo je približne štvrtina z vkladov v bankách, hovorí výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Roman Vlček.

Naši podielnici sa presunuli k vyššej miere rizika investícií
Zdroj: HN / Peter Mayer

Výkonnosť fondov vlani ovplyvnila pandémia, ktorá pokračuje aj začiatkom tohto roka. Má koronavírus naďalej vplyv na investície Slovákov?
Výkonnosť fondov bola ovplyvnená pandémiou veľmi krátko. Bolo to počas jari, okolo marca, keď sme na akciových trhoch mohli pozorovať pomerne výrazný prepad, čo sme pocítili väčšími spätnými predajmi aj my. Trhy sa však rýchlo zotavili. A keď sa pozriem na trhy o rok, nedá sa povedať, že by boli nejako výrazne negatívne ovplyvnené koronavírusom. V roku 2020 Slováci investovali do fondov asi 450 miliónov eur.


Dozreli Slováci ako investori a začali sa riadiť známou poučkou, ktorá hovorí o tom, že treba akcie nakupovať, keď sú lacné? Alebo naďalej podliehajú tlaku a v zlých časoch viac predávajú?
Slovensko sa príliš nelíšilo v tom, čo sa dialo v iných častiach sveta. Je to v podstate všade rovnaké. Len čo nastáva nejaká kríza, majú tendenciu predávať. Nie je to teda len špecifikum Slovenska. Ide totiž o to, že neviete predvídať budúcnosť a povedať, kedy budú akcie lacné. Podľa čísel sa naši investori posunuli k vyššej miere rizika. Naďalej u nás jednoznačne dominujú zmiešané fondy, ktoré tvoria asi 44 percent in

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.