Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2021, 09:38

Inflácia sa v januári výrazne znížila

Štatistici upozornili, že získanie údajov pre index spotrebiteľských cien v januári zásadne ovplyvnila situácia spojená s koronakrízou.

Inflácia sa v januári výrazne znížila
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V januári 2021 medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien sa výrazne znížila, dosiahla hodnotu 0,7 percenta.

Zníženie bolo spôsobené najmä medziročným poklesom cien potravín a energií. Informoval o tom Štatistický úrad.

Najmä vývoj cien energií 

Medzimesačný HICP bol v januári 2021 na úrovni 100,3, jeho hodnota v januári 2020 bola 101,3. Na toto zníženie vplýval najmä vývoj cien energií, kým v januári 2020 sa tieto ceny zvýšili, v januári 2021 ceny energií poklesli.

Celkový medzimesačný vývoj HICP bol ovplyvnený najmä pohybom cien v odbore pošty a telekomunikácie (kladný príspevok 0,26 percentuálneho bodu), potraviny a nealkoholické nápoje (kladný príspevok 0,25 p. b.), doprava (kladný príspevok 0,19 p. b.), rekreácia a kultúra (kladný príspevok 0,10 p. b), bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá (záporný príspevok -0,52 p. b.), z toho zníženie cien energií (záporný príspevok -0,54 p. b.).

Zatvorené predajne ovplyvnili výsledok 

Priemerná ročná miera inflácie vyjadrená zmenou priemerného harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov predstavovala v januári 2021 hodnotu 1,8 percenta, oproti decembru 2020 poklesla o 0.2 p. b.

ŠÚ upozornil, že získanie údajov pre index spotrebiteľských cien v januári zásadne ovplyvnila situácia spojená s koronakrízou.

Tradičné zisťovanie cien v teréne bolo nahradené cenami z iných zdrojov, napríklad webových stránok, telefonických a e-mailových dopytov.

Dôvodom bolo uzatvorenie vybraných predajní a prevádzok služieb, ako aj prijaté opatrenia pre prácu v teréne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.