Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2021, 09:45

Ceny bytov a domov na Slovensku rástli napriek kríze vysokým tempom

Výraznejší rast sa prejavil pri cenách existujúcich nehnuteľností.

Ceny bytov a domov na Slovensku rástli napriek kríze vysokým tempom
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Ceny nehnuteľností určených na bývanie si udržali vyššiu dynamiku rastu aj v poslednom kvartáli minulého roka, medziročne vzrástli o 7,3 percenta. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad.

Štatistici podotkli, že rast cien bol síce najnižší spomedzi jednotlivých štvrťrokov, stále však relatívne vysoký vzhľadom na dosahy a vplyvy pandémie ochorenia COVID-19 na spoločnosť.

"Výraznejší rast sa počas 4. štvrťroka 2020 prejavil najmä pri cenách existujúcich nehnuteľností, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka (so 4. štvrťrokom 2019), boli ceny vyššie o 7,8 percenta," spresnili štatistici.

Ceny nových nehnuteľností medziročne vzrástli o 6,6 percenta.

"Viditeľnejšie zníženie tempa rastu cien teda v priebehu celého minulého roku nastalo najmä pri existujúcich nehnuteľnostiach, ktoré v prvej polovici roka vykazovali rekordnú výšku rastu. Začiatkom roka to bolo vyše 15 percent a v mesiacoch apríl až jún o vyše 10 percent," porovnal úrad.

V medzikvartálnom porovnaní sa ceny voči koncu leta a začiatku jesene (voči 3. štvrťroku 2020) zvýšili o 1,1 percenta.

Výraznejší rast sa prejavil pri cenách existujúcich nehnuteľností, kde rast voči letným mesiacom dosiahol 3,2 percenta, pri nových nehnuteľnostiach ceny klesli o 1,3 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.