Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2007, 00:00

Fico: "Musíme ich vyžmýkať

"Musíme z nich vyžmýkať, čo sa dá," vyhlásil včera premiér Fico na adresu dôchodkových správcovských spoločností.

Koalícia s nimi v týchto dňoch rokuje o znížení odvodov do druhého piliera a presunutí peňazí do Sociálnej poisťovne, ktorej by to pomohlo v krytí jej deficitu. V praxi by to znamenalo, že sporiteľ v druhom pilieri by namiesto súčasných deviatich percent od januára odvádzal do správy DSS-ky šesť percent mzdy. Sociálna poisťovňa by zasa zinkasovala namiesto súčasných deviatich dvanásť percent.
Fico chce takto "zachrániť prijatie eura", pretože sporenie v druhom pilieri zapríčinilo podľa neho v Sociálnej poisťovni schodok vyše 26 miliárd korún. Zároveň chce udržať budúcoročný rozpočtový schodok na plánovaných 2 percentách HDP.
"S týmto deficitom (Sociálnej poisťovne) kalkulovala už predchádzajú vláda. Rátala pritom s druhým pilierom v dnešnej podobe," oponuje analytik Robert Prega.
Asociácia DSS-iek je napriek tomu podľa jej šéfa Petra Sochu pod podmienkou súhlasu opozičných strán ochotná rokovať o zmene pomeru odvodov. V prípade dohody by druhý pilier zostal uzavretý, na rozdiel od posledného plánu otvoriť ho na pol roka pre vstup aj výstup. Klienti by však platili vyššie správcovské poplatky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.