Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2021, 00:00

Budeme pomáhať aj dlžníkom

Pôvodných sto miliónov eur sa vyčerpalo na kompenzáciu za obdobie apríl až október 2020, pritom nám to malo stačiť do konca tohto roka, hovorí šéf sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy Radúz Dula.

Budeme pomáhať aj dlžníkom
Zdroj: Pavol Funtál

V akom štádiu je schéma pomoci de minimis?
O schému pomoci je veľký záujem. Rozbehli sme ju v decembri a odvtedy nám prišlo už viac ako 6 071 žiadostí. Denne ich spracujeme 150, niekedy aj 200 a aktuálne je vyplatená takmer polovica. Nevybavených žiadostí je iba päť percent a očakávam, že vo veľmi krátkom čase to celé dobehneme.

Koľko percent žiadateľov dostalo žiadosť späť na úpravu?
Asi 20 percent žiadateľov nemá žiadosť správne vyplnenú, chýbajú povinné prílohy alebo niektoré údaje uvedú nesprávne. Týmto ľuďom priebežne voláme a vyzveme ich na doplnenie žiadosti.

Čo ak zistia hneď po podaní, že urobili chybu?
Ak si to sami uvedomia, tak, samozrejme, nemusia čakať na našu výzvu. Cez slovensko.sk môžu poslať opravené alebo chýbajúce údaje či dokumenty.


Veľa subjektov sa sťažuje práve na stránku slovensko.sk. Nedala sa využiť iná cesta?
To sa dá vysvetliť veľmi jednoducho. Ak by sa žiadosti posielali poštou, nebolo by možné identifikovať toho, kto žiadosť podal. Mohol by to podať ktokoľvek a peniaze by sa mohli dostať do nesprávnych rúk. Respektíve každý žiadateľ by musel dať overiť svoj podpis na žiadosti u notára alebo by sme museli iným spôsobom verifikovať podpis a IBAN. Preto sme uprednostnili cestu cez slovensko.sk. Ak by sme chceli vytvoriť nový, kvalitnejší portál, trvalo by to dlho a finančná podpora by sa tento rok k podnikateľom pravdepodobne nedostala.

Vyplatenie peňazí trvá podstatne dlhšie, ako bolo v decembri sľúbené.
Tam vznikol komunikačný šum alebo nie celkom správna interpretácia. V schéme aj vo výzve píšeme, že ju vybavíme za 30 dní. Tých 30 dní je pracovných. Ďalších 30 je na vyplatenie financií. V 95 percentách sa nám podarilo tento termín dodržať, peniaze dokonca posielame priemerne už do 40 pracovných dní. Prvé financie odišli na účty podnikateľov ešte v decembri, tak ako sme sľúbili, a dnes je vyplatených 2 723 žiadostí. O pár dní posielame ďalšie financie. Chápem, že podnikatelia sú m

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.