Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2021, 09:01 Aktualizované dňa 05.03.2021 o 09:12

Dopady koronavírusu: slovenská ekonomika minulý rok padla o viac ako päť percent

Štatistický úrad zverejnil údaje za posledný štvrťrok aj za celý minulý rok.

Dopady koronavírusu: slovenská ekonomika minulý rok padla o viac ako päť percent
Zdroj: Dreamstime

Slovenské HDP v roku 2020 klesol o 5,2 percenta. Ku koncu roka ekonomike pomohol export a znižovanie prepadu niektorých odvetví. Vyplýva to z dát, ktoré zverejnil štatistický úrad. 

Zdroj: ŠÚSR

Prepad ekonomiky vo 4. štvrťroku bol druhý najmiernejší za minulý rok, keď dosiahol 2,7 percenta.

Rast pridanej hodnoty vo viacerých odvetviach, najmä v priemysle v posledných mesiacoch roka, tlmil nepriaznivý trend z prvej polovice roka. 

Prvá vlna napáchala historické prepady 

V porovnaní s 3. štvrťrokom bola tvorba hrubého domáceho produktu na Slovensku po sezónnom očistení reálne vyššia o 0,2 percenta. V bežných cenách dosiahol 24,1 miliardy eur, čo predstavuje o 0,4 percenta nižšiu hodnotu ako vo 4. štvrťroku 2019.

"Prvá vlna pandémie Covid-19 spôsobila historické prepady kľúčových ukazovateľov v 2. štvrťroku, ekonomika však v závere roka dokázala naštartovať napriek druhej vlne pandémie a vykázala druhý najmiernejší pokles v rámci celého roka 2020. Rozhodujúci podiel na výsledku mal opäť rastúci zahraničný dopyt," priblížili štatistici.

Aktivitu jednotlivých odvetví vo 4. štvrťroku ovplyvnila pandémia v rôznej miere. Najvýraznejší medziročný pokles pridanej hodnoty bol v stavebníctve o 13,8 percenta.

Dvojciferný pokles sa stále prejavoval aj vo veľkoobchode, maloobchode, doprave a skladovaní, ubytovacích a stravovacích službách, ako aj vo finančných a poisťovacích činnostiach.

Rast pridanej hodnoty bol najmä v priemysle o 2,7 percenta, verejnej správe, vzdelávaní, zdravotníctve a sociálnej pomoci o 2,5 percenta a v činnostiach v oblasti nehnuteľností o 1,9 percenta.

Mierne zlepšenie

Napriek tomu, že ekonomická aktivita sa ani vo 4. štvrťroku nedostala na úroveň pred pandémiou, niektoré výdavkové zložky podľa ŠÚ zaznamenali zlepšenie.

"Ekonomický pokles aj v tomto štvrťroku zmierňoval zahraničný dopyt, najmä v oblasti automobilových výrobkov, ktorý dosiahol medziročný rast už druhý štvrťrok po sebe, na úrovni 1,8 percenta," priblížili štatistici. Zotavil sa tiež domáci dopyt s medziročným poklesom o 3,8 percenta, keď v 3. štvrťroku ešte zaznamenal prepad o 8,1 percenta.

Za celý minulý rok dosiahol objem vytvoreného HDP na Slovensku viac ako 91,1 miliardy eur. V bežných cenách bol medziročne nižší o 2,9 percenta, v stálych cenách o 5,2 percenta. Pre porovnanie, v čase finančnej krízy v roku 2009 bol pokles slovenskej ekonomiky hlbší, a to o 5,5 percenta.

V porovnaní s rokom 2019 zaznamenali vlani pokles všetky významné odvetvia, stavebníctvo o viac ako 20 percenta a výroba motorových vozidiel o 18 percenta.

Pridaná hodnota v umení, zábave a rekreácii, ostatných činnostiach bola nižšia o 9,6 percenta, vo veľkoobchode, maloobchode, doprave a skladovaní, ubytovacích a stravovacích službách o 6,8 percenta, v informáciách a komunikácii o 5,3 percenta.

Vývoj pozitívne ovplyvnil rast výroby potravín, nápojov a tabaku o 5,7 percenta, v službách rast činností nehnuteľností o 1,6 percenta, ako aj finančných a poisťovacích služieb o 9,3 percenta.

Napriek rastu v druhej polovici roka zahraničný dopyt za celý rok klesol o 7,2 percenta. Domáci dopyt bol nižší o 6,4 percenta. Celková spotreba sa znížila o 1,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.