Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Metalurgia patrí medzi najstaršie priemyselné a vedné odbory a jej hlavnou náplňou je výroba úžitkových kovov, respektíve zliatin. Medzi také patrí aj oceľ, ktorá je aj v súčasnosti veľmi dôležitou súčasťou nielen metalurgie, ale aj strojárstva, stavebníctva a dopravy. Metalurgický priemysel je dlhé roky v ťažkej pozícii (a netýka sa to len Slovenska), keďže je na začiatku výrobného reťazca v spoločnosti a širšia verejnosť ho často nevníma alebo vníma viac negatívne kvôli znečisťovaniu životného prostredia. Realita je však iná.

Miliónové investície
Metalurgický svet je veľmi bohatý a zaujímavý a kovy majú osobité a nenahraditeľné miesto v spoločnosti. Spoločnosť si zvykla na využívanie vyspelých technológií (počítače, mobilné telefóny, audiovizuálne prostriedky, inteligentné riadiace a komunikačné systémy, dopravné prostriedky, atď.), ale tie nebudú fungovať bez kovov, a teda bez metalurgie. Aj metalurgický priemysel má na Slovensku bohatú tradíciu a patrí medzi odvetvia, ktoré sa najviac podieľajú na zvyšovaní životnej úrovne a na tvorbe HDP tejto krajiny. Na druhej strane je priemyselná výroba železa, ocele a ferozliatin materiálovo a energeticky veľmi náročná a súčasne má negatívny vplyv na životné prostredie – podiel metalurgického priemyslu na celkových emisiách Slovenska je podľa štatistík až 16 percent. Preto sa v tomto priemyselnom segmente na Slovensku, napríklad v U. S. Steel Košice, Železiarňach Podbrezová či Oravských ferozliatinárskych závodoch v posledných rokoch investovali milióny eur do environmentálnych technológií a výsledkom je výrazn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.