Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2021, 09:50

Obchodovaniu so zahraničím sa darí aj cez krízu. Pomáha nám automobilový priemysel

Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 214,9 milióna eur, čo je o 187,5 milióna eur viac ako v januári 2020.

Obchodovaniu so zahraničím sa darí aj cez krízu. Pomáha nám automobilový priemysel
Zdroj: HN/Peter Mayer

Zahraničný obchod Slovenska pokračuje v dobrej kondícii. Výsledné saldo zahraničného obchodu v januári 2021 bolo aktívne, a to v objeme 241,2 milióna eur, čo je o 235,7 milióna eur vyššou hodnotou ako v januári 2020.

Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad. Pozitívne sa na bilancii zahraničného obchodu tradične podpísal automobilový priemysel. Naopak, horší výsledok zapísal obchod s minerálnymi palivami a chemikáliami.

Celkový vývoz tovaru v úvode roka dosiahol podľa predbežných výsledkov hodnotu 6,6 miliardy eur, pri medziročnom poklese o 0,1 percenta.

Hodnoty vývozu sa držia 

"Vývoz sa tak udržal na minuloročnej úrovni," okomentovali štatistici. Export najpodstatnejšej triedy zahraničného obchodu SR – stroje a prepravné zariadenia - do ktorej patrí aj automobilový priemysel, vzrástol v prvom mesiaci tohto roka medziročne o 3,4 percenta.

"Nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak trvá nepretržite od júna 2020. Stroje a prepravné zariadenia tvorili v januári takmer dve tretiny celkového vývozu tovarov vyrobených na Slovensku (64,8 percenta) a viac ako polovicu celkového dovozu (50,9 percenta)," špecifikovali štatistici.

Prebytok vývozu nad dovozom sa ukázal len v dvoch triedach zahraničného obchodu, avšak v tých najobchodovanejších. Export v triede stroje a prepravné zariadenia prevýšil import o viac ako miliardu eur. Naopak, dovoz vyšší ako vývoz o viac ako 350 miliónov eur vykázali triedy minerálne palivá a chemikálie.

Celkový dovoz tovaru na Slovensko po dvoch mesiacoch medziročného rastu z konca minulého roka sa v januári opäť znížil o 3,6 percenta, keď dosiahol 6,4 miliardy eur.

Celkový výsledok ovplyvnil najmä pokles dovozu podielovo významných tried - minerálne palivá o 17,4 percenta a priemyselné výrobky o 15,6 percenta.

Aktívne saldo 

Vývoz do členských štátov EÚ v januári 2021 medziročne klesol o 0,3 percenta a z celkového vývozu tvoril podiel 80,1 percenta. Dovoz z členských štátov EÚ sa na celkovom dovoze podieľal 66,7 percenta a medziročne vzrástol o 1,1 percenta.

Vývoz do nečlenských krajín EÚ v januári 2021 medziročne vzrástol o 0,9 percenta a z celkového vývozu tvoril podiel 19,9 percenta. Dovoz z nečlenských krajín EÚ sa na celkovom dovoze podieľal 33,3 percenta a medziročne klesol o 11,8 percenta.

Po sezónnom očistení údajov v januári 2021 celkový vývoz tovaru dosiahol hodnotu vyše siedmich miliárd eur pri medziročnom raste o 4,5 percenta. Celkový dovoz tovaru sa zvýšil o 1,7 percenta na 6,82 miliardy eur.

Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 214,9 milióna eur, čo je o 187,5 milióna eur viac ako v januári 2020.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.