Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2021, 18:45

Trnavská automobilka pre chýbajúce čipy obmedzí výrobu

Výpadok dodávok polovodičových komponentov prinútil automobilku Stellantis skrátiť výrobu.

Trnavská automobilka pre chýbajúce čipy obmedzí výrobu
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Čipov je na trhu stále akútny nedostatok, a preto sa automobilky rozhodujú na základe dostupnosti dodávok, koľko čipov a do ktorej výroby umiestnia. Výpadov cez víkend obmedzil výrobu aj v trnavskej automobilke. 

Výpadok dodávok polovodičových komponentov nevyhnutných pre výrobu prinútil automobilku Stellantis zastaviť výrobu na jednej pracovnej smene v sobotu aj v nedeľu.

"K rovnakému kroku musí automobilka pristúpiť aj v pondelok 15. marca na dvoch pracovných zmenách. Automobilka Automobilka intenzívne pracuje na možnostiach dodania potrebných dielov a o vývoji situácie bude informovať svojich zamestnancov," povedal hovorca automobilky Peter Švec 

Dnes za 47 percentami svetovej produkcie polovodičov stojí USA, 19 percent tvorí Južná Kórea, Únia a Japonsko produkujú po 10 percent celkovej produkcie, Tchaj-wan šesť.

Medzi top 15 výrobcami čipov z hľadiska produkcie sa nachádzajú len dve európske spoločnosti. Nemecký Ifineon okupujúci 10. priečku a na 14. priečke je švajčiarsky výrobca STMicroelectronics.

Tie, samozrejme, nedokážu zasýtiť európsky dopyt, na čo vo veľkom doplácajú automobilky. Veľké problémy s výrobou mal Volkswagen, Škoda, Dacia, Toyota, General Motors a mnohí ďalší veľkí hráči.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.