Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2021, 13:06

Praha bohatne rýchlejšie ako Bratislava, rozdiel je najvyšší za 20 rokov. Aký je kľúčový dôvod?

Praha sa na treťom mieste pri porovnaní HDP vyjadreného v štandarde kúpnej sily ocitla historicky po prvý raz.

Praha bohatne rýchlejšie ako Bratislava, rozdiel je najvyšší za 20 rokov. Aký je kľúčový dôvod?
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Praha je po Luxembursku a južnej časti Írska tretím najbohatším regiónom Európskej únie.

Hlavné mesto našich západných susedov zároveň bohatne oveľa rýchlejšie ako Bratislava, ktorá bola v tomto porovnaní v roku 2013 štvrtá pred vtedy šiestou Prahou, no najnovšie sa prepadla na 13. priečku EÚ.

Uviedol to hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda na základe aktuálnych údajov Eurostatu.

Praha sa na treťom mieste pri porovnaní hrubého domáceho produktu vyjadreného v štandarde kúpnej sily ocitla historicky po prvý raz.

Dôvod poklesu

Doposiaľ ju na ďalšie priečky odsúvalo centrum Londýna, no britská metropola sa po brexite v štatistikách neuvádza.

Lepšie ako Praha s 205 percentami priemeru EÚ na tom bolo Luxembursko s 260 percentami priemeru EÚ a juh Írska s 240 percentami priemeru EÚ.

Kľúčový dôvod poklesu Bratislavy voči Prahe je podľa Kovandu ten, že príliv priamych zahraničných investícií na Slovensko je v posledných rokoch znateľne slabší ako do Česka.

"V rokoch 2009 až 2019 bol priemerne 2,5 percenta HDP ročne, pričom do Česka to bolo 3,6 percenta," spresnil Kovanda.

Analytik zároveň pripomenul, že v rokoch 2001 až 2008 to bolo pre obe krajiny zhodne po 6,4 percenta.

"Zaujímavé teda je, že príliv zahraničných investícií na Slovensko po prijatí eura v roku 2009 spomalil v porovnaní s prílivom investícií do Česka, ktoré euro neprijalo," uviedol Kovanda.

Bratislava sa k 200 percentám HDP priemeru EÚ najviac priblížila v roku 2013, odvtedy v tomto porovnaní klesla približne na 160 percent v roku 2019.

Prudký nárast Írska

Rozdiel v bohatstve jednotlivých miest a regiónov ovplyvňujú mnohé faktory, ako napríklad počet sídiel nadnárodných spoločností.

Štatistický úrad EÚ vysvetľoval prudký nárast írskeho HDP v roku 2015 práve dôsledkom globalizácie a presunom nadnárodných spoločností typu Apple.

Ich prítomnosť v južnej časti Írska má zásadný podiel na tom, že od roku 2015 je to druhý až tretí najbohatší región EÚ.

Príklad Írska však podľa Kovandu tiež ilustruje, že vysoký HDP na obyvateľa nemusí mať tesnú väzbu na životnú úroveň obyvateľov daného regiónu, a to ani v prepočte podľa kúpnej sily.

"HDP totiž zachytáva bohatstvo, ktoré sa danom území vyrobí, nehovorí však už, koľko z tejto vytvorenej hodnoty v regióne tiež zostáva, a už vôbec nie, ako je táto hodnota rozdelená medzi obyvateľov," pripomenul analytik.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.