Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2021, 09:38

Akcia Čínsky drak: Zadržali podvodníkov, ktorí majú na svedomí obrovské úniky za desiatky miliónov eur

Páchateľom hrozí trest odňatia slobody od 10 do 20 rokov, ako aj trest prepadnutia majetku.

Akcia Čínsky drak: Zadržali podvodníkov, ktorí majú na svedomí obrovské úniky za desiatky miliónov eur
Zdroj: Finančná správa

Finančná správa v rámci akcie Čínsky drak zadržala štyroch členov organizovanej skupiny, vrátane jedného člena finančnej správy, ktorí majú na svedomí obrovské úniky na dani a cle vo výške takmer 51 miliónov eur. 

"Počas rokov 2013-2014 deklarovali dovoz textilného tovaru a obuvi s následným prepustením do colného režimu voľný obeh s oslobodením od dane z pridanej hodnoty. Tú mali uhradiť v inom členskom štáte. Ani pri jednom z celkového počtu 924 dovozov však tak neurobili," uvádza hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. 

Podvody na daniach aj cle

Kriminalisti spolu so Sekciou inšpekcie a vnútornej kontroly na finančnej správe podľa jej slov zasahovali v Prešovskom kraji minulý týždeň, kde odhalili organizovanú skupinu.

Ako povedala Rybanská, páchatelia počas rokov 2013 až 2014 deklarovali dovoz textilného tovaru a obuvi s následným prepustením do colného režimu voľný obeh s oslobodením od dane z pridanej hodnoty.

"Tú mali uhradiť v inom členskom štáte. Ani pri jednom z celkového počtu 924 dovozov však tak neurobili. Okrem toho pri dovoze páchatelia systematicky znižovali colnú hodnotu tovaru prostredníctvom predkladania výrazne podhodnotených tovarových faktúr. Zadržaní členovia skupiny sa tak dopustili závažnej trestnej činnosti, poškodzovali záujmy Európskej únie ako aj Slovenskej republiky," uviedla Rybanská.

Hrozí im až 20 rokov za mrežami 

​Páchatelia sú vo väzbe, obvinili ich z trestných činov krátenia cla, dane, zneužitia právomoci verejného činiteľa a dopustiť sa mali aj trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

"Hrozí im trest odňatia slobody v trvaní desať až 20 rokov a trest prepadnutia majetku. Hodnota zaisteného majetku obvinených v trestnom konaní predstavuje sumu prevyšujúcu milión eur. Okrem hnuteľného a nehnuteľného majetku, vrátane dvoch áut, vyšetrovatelia zaistili aj finančnú hotovosť vo výške 210-tisíc eur a 5500 amerických dolárov," dodala Rybanská.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.