Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2021, 09:04 Aktualizované dňa 23.03.2021 o 09:19

Návštevnosť hotelov v januári klesla o 94 percent

Návštevnosť na Slovensku tvorili aj v mesiaci január najmä domáci turisti, predstavovali 80 percent z celkového počtu ubytovaných návštevníkov.

Návštevnosť hotelov v januári klesla o 94 percent
Zdroj: Reuters

Návštevnosť hotelov a penziónov v januári klesla o 94 percent. Zariadenia cestovného ruchu navštívilo v prvom mesiaci tohto roka len necelých šesť percent počtu návštevníkov z januára 2020.

Najvyšší prepad návštevnosti zaznamenali kraje zamerané na zimný cestovný ruch, návštevnosť ostatných ťahali len kúpele. Informoval o tom štatistický úrad.

Zdroj: ŠÚ SR

​Nové, prísnejšie opatrenia proti ochoreniu COVID-19, ktoré úplne obmedzili ubytovanie hostí v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach, spôsobili prepad počtu hostí počas januára 2021 o 94,1 percenta.

Návštevnosť klesala piaty mesiac po sebe

Celkovo sa v januári 2021 ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 26 600 hostí, čo je druhý najnižší počet a súčasne druhý najvyšší percentuálny prepad od začiatku roka 2020 (horšia situácia bola len v apríli 2020).

Počas januára vytvárali návštevnosť hostia zo zimných pobytov začatých pred januárom 2021, kúpeľní hostia, návštevníci súkromných bytov a chát (prevádzkovaných podnikateľmi), prípadne dlhodobo ubytovaní cestujúci na služobných cestách a študenti na výmenných pobytoch.

Návštevnosť klesala piaty mesiac po sebe. Hostia strávili v zariadeniach viac ako 112-tisíc nocí, medziročne sa ich počet znížil o 90,5 percenta.

V rovnakom období minulého roka počet návštevníkov pritom dosiahol takmer 450-tisíc osôb a 1,2 milióna prenocovaní.

Dĺžka pobytov medziročne vzrástla z 2,7 na 4,2 noci, opäť vďaka kúpeľným pobytom domácich návštevníkov.

Najvyšší nárast počtu prenocovaní bol v Trenčianskom kraji z 3,5 na 7,8 noci a Banskobystrickom kraji z 2,7 na 6,8 noci.

Zdroj: ŠÚ SR

Najmä domáci 

Návštevnosť na Slovensku tvorili aj v mesiaci január najmä domáci turisti, predstavovali 80 percent z celkového počtu ubytovaných návštevníkov (21 400). Ich počet sa medziročne znížil o 92,4 percenta.

Zatvorenie lyžiarskych stredísk začiatkom roka zapríčinilo pokles návštevnosti, najmä v krajoch zameraných na zimný cestovný ruch.

V Prešovskom a Banskobystrickom kraji poklesla návštevnosť domácich turistov o viac ako 95 percent. V ostatných regiónoch bol pokles nižší najmä vďaka kúpeľným pobytom.

V januári 2021 navštívilo ubytovacie zariadenia na Slovensku len 5200 zahraničných návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o 96,8 percenta.

V predchádzajúcom roku strávilo pobyt na Slovensku v januári 166-tisíc cudzincov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.