Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2021, 10:50 Aktualizované dňa 23.03.2021 o 11:18

Sulík: Matovičovi sa z vlády odísť nechce. Ak zostane, chceme tri ministerstvá

Richard Sulík dnes zhodnotil rok pôsobenia vo funkcii ministra hospodárstva. Načrtol aj, akým spôsobom sa môže koaličná kríza pobrať.

Prezidentka dnes prijala demisiu exministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), rezort tak dočasne bude viesť Andrej Doležal (nominant Sme rodina), ktorý po demisii Milana Krajniaka (Sme rodina) dočasne šéfuje aj ministerstvu práce.

Dnes po roku a dvoch dňoch vo funkcii ministra hospodárstva Sulík zhodnotil svoje pôsobenie na rezorte. "Už pred rokom sme pri našom nástupe našli veľmi zdatných ľudí," povedal. Poďakoval sa približne 2000 zamestnancom rezortu, z ktorých približne 500 pracuje priamo na ministerstve. 

Viaceré projekty 

"Celé mesiace sme pracovali na národnej vodíkovej stratégii a čoskoro pôjde do medzirezortného pripomienkového konania," zhodnotil jeden z úspechov počas svojho pôsobenia na ministerstve Sulík.

Spomenul tiež preplácanie nájmov pre podnikateľov, pomoc pre nepravidelnú autobusovú dopravu či právnické osoby v segmente kultúry.

Úvery a pomoc súhrnne dosiahli takmer jednu miliardu eur, povedal.

Vyzdvihol aj posun v oblasti priemyselných parkov, spomenul najmä projekt v Rimavskej Sobote. "Toto je kľúčové z pohľadu hospodárskej politiky, pretože okres Rimavská Sobota je okres s dlhodobo najvyššou nezamestnanosťou." 

Matovičov odchod

"Bral som ako samozrejmosť, že ak odíde z postu predsedu vlády, tak odíde minimálne z vlády, čo už ostane v parlamente, alebo by odišiel. Ukázalo sa, že až tak veľmi odtiaľ odchádzať nechce. Pre prípad, že by mal odísť z vlády, som bol ochotný mu to uľahčiť aj mojím odchodom," reagoval na plány Igora Matoviča zotrvať vo vláde aj po odchode z pozície premiéra Sulík.

"Ak príde s tým, že sa chce len presunúť, tak aj SaS bude mať záujem mať troch ministrov vo vláde," povedal Sulík. 

Mali by to pritom byť tie isté ministerstvá ako doteraz, teda hospodárstvo, zahraničné veci a školstvo. Podľa Sulíka by takomto prípade trvali na tom, aby pozície obsadili tí istí ľudia. 

Matovič má podľa výzvy SaS svoje odstúpenie z funkcie premiéra ohlásiť do stredy. Ak tak spraví, vo štvrtok podajú demisiu zvyšní dvaja ministri SaS minister zahraničných vecí Ivan Korčok a Branislav Gröhling.

Sulík tiež vyzval na rokovania o rekonštrukcii vlády na pôdoryse dnešnej koalície. "Ak OĽaNO bude mať záujem o náš klub o sile 13 poslancov, tak očakávame aj z ich strany o takúto dohodu."

Ak však vládu opustí Igor Matovič, odíde z nej aj Sulík, oznámil. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.