Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2021, 19:39

Slovensko zastalo a potrebuje reformy, aby západ opäť dobiehalo, tvrdí Hegerov rezort

Podľa Inštitútu finančnej politiky sa však nič nemení na hodnotení, že Slovensko v posledných rokoch západ nedobieha. Hodnotenie totiž nestojí na jednom indikátore alebo grafe.

Slovensko zastalo a potrebuje reformy, aby západ opäť dobiehalo, tvrdí Hegerov rezort
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Dobiehanie Európskej únie je v posledných rokoch na Slovensku minimálne a z najdynamickejšej ekonomiky v regióne V4 sa Slovensko stalo najpomalšou.

Uviedlo to Ministerstvo financií. Inštitút finančnej politiky na ministerstve financií skonštatoval, že na ďalšie zvyšovanie životnej úrovne Slovensko nutne potrebuje reformy.

Reaguje tak na diskusie o dátach zobrazujúcich, či Slovensko ekonomicky dobieha alebo nedobieha priemernú úroveň Únie. Na tomto hodnotení sa podľa inštitútu nič nemení.

Analytici z IFP konštatujú, že ich komentáre vychádzajú z analýz založených na oficiálnych a administratívnych dátach. "V drvivej väčšine prípadov sú dáta kvalitné. Pochybnosti sa vyskytnú málokedy, ale stane sa. Potenciálnou výnimkou potvrdzujúcou pravidlo môže byť porovnanie vývoja slovenského hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa v parite kúpnej sily," podotkol inštitút s tým, že tento indikátor zohľadňuje ekonomickú a kúpnu silu obyvateľov jednotlivých krajín.

"Aj v dokumente Moderné a úspešné Slovensko sme upozorňovali, že dobiehanie slovenskej ekonomiky vykazované týmito údajmi môže byť ovplyvnené metodickými faktormi. Neprináleží nám však hodnotiť oficiálne údaje Eurostatu. Ani nechceme živiť diskusiu v rovine dohadov a odhadov, prečo a kedy odchýlka vznikla a či možno očakávať revíziu údajov," dodal inštitút s tým, že vyriešiť záhadu môže oficiálne vysvetlenie zo strany Štatistického úradu SR.

Podľa inštitútu sa však nič nemení na hodnotení, že Slovensko v posledných rokoch západ nedobieha. Hodnotenie totiž nestojí na jednom indikátore alebo grafe.

Napríklad podľa údajov Medzinárodného menového fondu o vývoji HDP Slovenska v parite kúpnej sily konverguje Slovensko k Únii v posledných rokoch minimálne a zároveň najpomalšie z krajín V4. Aj investičná aktivita zaostala od roku 2012 nielen za regiónom, ale aj za priemerom Únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.