Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2021, 14:29 Aktualizované dňa 24.03.2021 o 15:56

Slovensko porastie tento rok pomalšie, ako sa čakalo

Po ústupe pandémie stúpne ekonomika v roku 2022 o 6,3 percenta aj vďaka prostriedkom z plánu obnovy.

Eduard Heger
Zdroj: TASR/J. Novák

Slovenská ekonomika stúpne v roku 2021 o 3,3 percenta. Vyplýva to z najnovšej makroprognózy Inštitútu finančnej politiky. Oproti poslednej predikcii ide pritom o spomalenie – ešte začiatkom februára analytici pri rezorte financií očakávali rast 4,3 percenta.

​Miernejší ekonomický rast hrubého domáceho produktu očakáva rezort financií z dôvodu, že veľkú časť straty z prvej vlny pandémie slovenská ekonomika dobehla už v minulom roku. Ďalším dôvodom je druhá vlna pandémie. Tá má priniesť nižšie straty, export ostane stabilný.

„Za poklesom je nižšia spotreba domácností. Hnacím motorom ekonomického rastu bude čistý export. Spotreba domácností bude, naopak, pod tlakom. Podporným faktorom pre domáci dopyt je aj vyššia vládna podpora,“ konštatuje ministerstvo.

Čo sa týka trhu práce, v druhej polovici roka by už mal tvoriť aj nové pracovné miesta. „Predpokladáme, že k oživeniu na trhu práce príde už v druhom polroku vďaka zlepšeniu pandemickej situácie, uvoľňovaniu protiepidemických obmedzení spolu s postupujúcou vakcináciou,“ ozrejmil rezort.

V roku 2022 príde do ekonomiky silnejší impulz v podobe investícií z plánu obnovy, čo podľa ministerstva prispeje k obnove a tvorbe nových pracovných miest.

Po ústupe pandémie sa má zrýchliť aj naša ekonomika, keď má v roku 2022 rásť o 6,3 percenta aj vďaka prostriedkom z plánu obnovy.

V roku 2023 bude podporená i vďaka dočerpaniu fondov Únie. Zahraničný dopyt zároveň zostáva odolný a darí sa najmä automobilovej výrobe. V dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie zaostávajú služby a stavebníctvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.