Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2021, 10:45

Z troch najvyšších ústavných činiteľov najviac v roku 2019 zarobila prezidentka

Na webe Národnej rady uverejnili majetkové priznania za rok 2019.

Z troch najvyšších ústavných činiteľov najviac v roku 2019 zarobila prezidentka
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Najviac z troch najvyšších ústavných činiteľov zarobila v roku 2019 prezidentka Zuzana Čaputová. O niečo menej zarobil expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) a najmenej predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS).

Vyplýva to z majetkových priznaní za rok 2019, ktoré zverejnili na webe Národnej rady. Priznania za rok 2019 zverejnili v neskoršom termíne, ako býva zvykom. Dôvodom mal byť ich výrazný nárast, komplikovala to aj pandémia nového koronavírusu.

Prezidentka Čaputová nastúpila do funkcie až v polovici roka 2019. Za výkon verejnej funkcie v kalendárnom roku 2019 uviedla v priznaní príjem vo výške 86 541 eur. Iný príjem uviedla vo výške 616 eur.

Hlava štátu tiež priznala nehnuteľný majetok ako rodinný dom, chatu a ornú pôdu v Pezinku. Priznala vlastníctvo auta aj hypotekárny úver.

V položke "prijaté dary alebo iné výhody" uviedla finančný dar za udelenie Európskej ceny za politickú kultúru.

Expremiér Pellegrini za rok 2019 zarobil 68 264 eur z výkonu verejnej funkcie. Neuviedol iné príjmy.

Priznal aj vlastníctvo bytu v Bratislave a bytu v Banskej Bystrici, rekreačnú chatu v Králikoch či pozemok v Lukavici. V priznaní uviedol tiež úspory, ale i hypotekárny úver.

Danko ako šéf parlamentu zarobil v roku 2019 najmenej z nich, teda 43 328 eur. Iné príjmy neuviedol. Priznal však viacero nehnuteľného aj hnuteľného majetku.

Vlastní napríklad vinice a záhrady, či rozostavaný rodinný dom v bratislavskej Dúbravke. Medzi hnuteľným majetkom uviedol umelecké diela, šperky a hodinky, zariadenie domácnosti aj motorový čln.

Priznal tiež obchodný podiel v spoločnosti či peňažnú hotovosť. V položke "existencia záväzku" uviedol prevzatie dlhu, stavebné sporenie a pôžičku. Priznal i užívanie bytu v katastrálnom území Nivy, ktorý ale nevlastní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.