Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2021, 15:01

Pomalé prebúdzanie a optimizmus. Výpadok príjmov bol minulý rok výrazne menší, ako sa čakalo

Pokles vlani nebol tak výrazný, ako boli prvotné očakávania.

Pomalé prebúdzanie a optimizmus. Výpadok príjmov bol minulý rok výrazne menší, ako sa čakalo
Zdroj: TASR/František Iván

Medziročný výpadok príjmov v roku 2020 na úrovni dvoch percent je výrazne menší, ako boli prvotné očakávania, ktoré hovorili o prepade na úrovni 6,9 percenta, informoval o tom Inštitút finančnej politiky vo svojej najnovšej prognóze.

"Predošlé odhady, dosahujúce výpadok príjmov 2 miliardy eur, sa vďaka lepšej ekonomickej situácii nenaplnili. Oproti roku 2019 sa príjmy znížili o 590 miliónov eur," uviedol inštitút. 

Zdroj: IFP

​Prognóza analytikov očakáva vyššie daňovo-odvodové príjmy vo všetkých rokoch 2020 – 2024. Tento rok stúpnu o 2,6 percenta a ich rast sa zrýchli v roku 2022 až na 7,3 percenta.

Lepší výber daní aj stabilnejší trh práce 

Udržali sa príjmy obcí a poisťovní, ktoré sú naviazané na trh práce. K lepším výsledkom pomohol stabilnejší trh práce či úspešnosť výberu dane z pridanej hodnoty.

Tomu nasvedčuje pokles daňovej medzery v minulom roku na 16,6 percenta. 

Lockdown však zasiahol najmä spotrebné dane.

"Druhá vlna spojená s čiastočným uzavretím ekonomiky podlomila kolená aj spotrebe domácností. Očakávané postupné oživenie prinavráti spotrebu k minuloročným úrovniam až v druhej polovici tohto roka," uviedli analytici z IFP.

Zaujímavým javom druhej vlny tiež bol podľa nich bol nižší výnos z minerálnych olejov v porovnaní s prvou vlnou koronavírusu. "Špecificky klesol výraznejšie benzín, pričom v prvej vlne bol pokles benzínu aj nafty porovnateľný."

Zdroj: IFP

Pomalšie oživenie

Oživenie tento rok bude pomalšie, ako sa očakávalo, ale trh práce stabilne prispieva k rastu daňových príjmov.

"Dane z práce odolávajú aj druhej vlne najmä vďaka pokračujúcemu rastu miezd a v druhej polovici roka by mohli pomôcť aj nové pracovné miesta. Práve trh práce najpozitívnejšie vplýva na prognózu príjmov v jednotlivých rokoch," uviedol inštitút.

Analytici očakávajú, že k rýchlemu rastu príjmov v budúcom roku prispeje pokrízové oživenie ekonomiky podporené zdrojmi z Plánu obnovy a odolnosti.

Prognóza tiež predpokladá pokračovanie aktuálnej stabilnej úspešnosti výberu daní.

Zdroj: IFP

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.