Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2021, 11:40 Aktualizované dňa 07.04.2021 o 13:47

Pomoc pre najviac zasiahnuté odvetvie. Vláda vyčlenila 120 miliónov eur

Ide o navýšenie pomoci, ktorá doteraz pre cestovný ruch a gastro predstavovala 100 miliónov eur.

Vláda vyčlení ďalších 120 miliónov eur na pomoc cestovnému ruchu a gastru, ktoré je najviac zasiahnuté odvetvie ekonomickými dopadmi pandémie. Po jej dnešnom rokovaní to oznámili premiér Eduard Heger a minister dopravy Andrej Doležal.

Ide o navýšenie pomoci, ktorá doteraz pre cestovný ruch a gastro predstavovala 100 miliónov eur.

"V lete sme oznamovali pomoc 100 miliónov eur, analytici odhadli, že mala stačiť až do konca roku 2021. Súčasný stav je, že by to nestačilo ani do konca roku 2020," povedal Doležal.

"Vďaka tejto pomoci budeme môcť spustiť výzvu za mesiace november až marec 2021," dodal minister dopravy.

Štát nahradí 10 percent výpadku tržieb

Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič priblížil, že podnikateľom v gastre a cestovnom ruchu sa nahrádza 10 percent výpadku ich tržieb.

Podľa  Doležala budú môcť o túto pomoc po novom žiadať aj subjekty, ktoré vznikli počas roka a nemôžu sa porovnať s referenčným rokom 2019.

Doteraz bola otvorená výzva v rámci tejto schémy, počas ktorej bolo možné čerpať pomoc za mesiace apríl až október 2020.

"Vďaka tejto pomoci budeme môcť otvoriť ďalšiu výzvu prakticky okamžite už najbližšie dni, a to bude výzva za mesiace november až marec 2021. Zatiaľ sme stále v rovine 'de minimis'. Očakávame schválenie veľkej schémy, ktorá prekračuje hranicu 200-tisíc eur, najbližšie dni, najbližšie týždne," poznamenal Doležal.

Aj v ďalšej etape schémy 'de minimis' budú podľa rezortu dopravy oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, akvaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti.

Podmienky pre získanie pomoci

Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je podľa rezortu dopravy pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019.

Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty. Limit čerpania je stanovený na 200-tisíc eur na žiadateľa, keďže ide o tzv. schému pomoci 'de minimis'.

Ministerstvo dopravy a výstavby pôvodne žiadalo 157 miliónov eur navyše na pomoc pre cestovný ruch. Už alokovaných 100 miliónov eur by podľa Doležala nestačilo ani do konca minulého roka.

Minister dopravy odôvodnil zmenu požadovanej sumy tak, že týchto 120 miliónov eur je v rámci schémy minimálnej pomoci do 200-tisíc eur.

Veľká schéma pomoci však ešte nie je schválená Európskou komisiou. "Ten rozdiel sú práve prostriedky pre veľké subjekty, ktoré presahujú schému 'de minimis', takže bude to rozdelené na dve časti," dodal Doležal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.