Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2021, 10:55 Aktualizované dňa 08.04.2021 o 11:18

Výstavba cesty, ktorá má odľahčiť vjazd do Bratislavy, začne už v lete. Schválili ju rekordne rýchlo

Prepojenie diaľničnej križovatky Triblavina s cestou Chorvátsky Grob – Čierna Voda bude mať dĺžku 1,7 km a stáť bude 6,5 milióna eur.

Výstavba cesty, ktorá má odľahčiť vjazd do Bratislavy, začne už v lete. Schválili ju rekordne rýchlo
Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Začiatok výstavby pripojenia na D4/R7, ktoré má odľahčiť dopravu pri vjazde do Bratislavy, sa podarilo schváliť v rekordnom čase. Informovala o tom dnes ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Stalo sa tak podľa nej už 41 pracovných dní od podania žiadosti po kladné rozhodnutie, pričom v minulosti najdlhšie trvalo schválenie projektu viac ako 600 dní, pripomenula Remišová. 

Nárast obyvateľov v okolí Bratislavy 

"Obce v okolí Bratislavy prudko rastú a v uplynulých rokoch pribudli na hraniciach okresu Pezinok desaťtisíce nových obyvateľov. Tí síce bývajú na vidieku, ale drvivá väčšina z nich dochádza do školy či za prácou každý deň do hlavného mesta," vyhlásila Remišová.

Napríklad obce Chorvátsky Grob a Slovenský Grob zaznamenali v rokoch 1996 – 2016 prírastok obyvateľstva až 150 percent.

"V rannej a popoludňajšej špičke sú tu cesty plné áut, tvoria sa kolóny, dochádza častejšie k nehodám, tranzit cez obce má na svedomí hluk a vysokú prašnosť. Aspoň časť týchto negatívnych javov zmierni práve nová cesta, ktorá priamo prepojí Chorvátsky a Slovenský Grob s križovatkou Triblavina, diaľnicou D1 a novobudovaným diaľničným obchvatom hlavného mesta D4," uviedla vicepremiérka.

"Pustili sme sa do projektu, o ktorom sa desať rokov len rozprávalo. My máme dnes na stole nielen všetky potrebné povolenia, ale aj schválené financovanie. Bez externých zdrojov by sme však o takomto veľkom projekte nemohli ani len rozmýšľať, nieto ešte ho realizovať," povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Výstavba začne v júni 

"Cestné obchvaty sú niečo, čo považujem za investičný dlh. Najväčšia potreba obchvatov je v oblasti Malokarpatská," dodal Droba. Najhustejšou dopravou v blízkosti hlavného mesta trpí Pezinok, ktorým denne prejde 23-tisíc áut, dodal. 

Prepojenie diaľničnej križovatky Triblavina s cestou Chorvátsky Grob – Čierna Voda bude mať dĺžku 1,7 km a stáť bude 6,5 milióna eur.

6,2 milióna eur bude hradených z Integrovaného operačného regionálneho programu, ktorý od 1. októbra 2020 prešiel pod Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Výstavba cesty sa má začať v júni 2021 a dokončenie je plánované na jún 2023. Ročná úspora, prepočítaná na čas vodičov automobilov, sa odhaduje až na 850-tisíc eur ročne.

Zdroj: BSK

Napojenie na súčasnú D1

Stavba križovatky Triblavina je situovaná v 18. kilometri diaľnice D1 Bratislava – Trnava. V smere do Trnavy napája križovatka priľahlé obce Bernolákovo - Veľký Biel - Senec a na druhej strane Čierna voda – Slovenský Grob - Pezinok.

Je navrhnutá ako mimoúrovňová, kosodĺžniková križovatka a dopravne bude napojená na súčasnú diaľnicu D1 v úseku Bratislava – Senec prostredníctvom samostatných križovatkových vetiev.

Napojenie križovatky Triblavina na cestu Bratislava – Senec by malo byť dokončené už do júna tohto roku. 

Zdroj: NDS

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.