Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2021, 14:58

SaS tlačí na nižšie dane a odvody. Chce ich dostať medzi priority novej vlády

Podľa Viskupiča by bolo prospešné, keby sa vláda zaviazala k zavedeniu ústavného zákona, ktorého cieľom bude postupné znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia.

SaS tlačí na nižšie dane a odvody. Chce ich dostať medzi priority novej vlády
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Popri zavedení výdavkových stropov chce strana SaS v rámci diskusie o novom programovom vyhlásení vlády presadiť aj znižovanie daní a odvodov.

Hovorí napríklad aj o zakomponovaní daňovej brzdy do zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

"Naším cieľom je, aby sme výrazne zvýšili udržateľnosť a efektívnosť verejných financií na Slovensku," skonštatoval poslanec a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS).

Aj z toho dôvodu by podľa neho bolo prospešné, keby sa vláda Eduarda Hegera (OĽANO) zaviazala v PVV k zavedeniu ústavného zákona, ktorého cieľom bude postupné znižovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia na päťročný kĺzavý priemer troch krajín Európskej únie s najnižším celkovým daňovo-odvodovým zaťažením.

"Prípadne zakomponovanie daňovej brzdy priamo do zákona o rozpočtovej zodpovednosti," dodal.

Poukázal na to, že zvyšovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia tak bude možné iba po schválení ústavnou väčšinou poslancov Národnej rady.

"Okrem iného, musíme prijímať daňové a odvodové zákony tak, aby ich účinnosť bola vždy od 1. januára nasledujúceho roka. Aj toto pomôže všetkým vyvarovať sa chaosu z neustále sa meniacich pravidiel," zdôraznil Viskupič.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.