Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2021, 19:24

Existuje jedna úzka kasta farmárov. Lovci a zberači sa zamerali na dotácie, tvrdí zástupca chovateľov

Upratať na Pôdohospodárskej platobnej agentúre je nevyhnutné, a to od najvyšších poschodí až po suterén, hovorí v rozhovore pre HN agroinžinier Zväzu chovateľov mäsového dobytka Peter Polák.

Existuje jedna úzka kasta farmárov. Lovci a zberači sa zamerali na dotácie, tvrdí zástupca chovateľov
Zdroj: Dreamstime

Agrorezort prednedávnom „oslávil“ prvý rok v úrade. Ako hodnotíte pôsobenie nového vedenia?
Minister lesník bol šok. Áno, lesy tiež patria do nášho rezortu, ale poľnohospodárstvo je komplexnejšie a má špecifickú agendu. Prístup ministerstva by nemal byť diskriminačný ani v pozitívnom, ani v negatívnom zmysle slova pre žiadny zo spôsobov hospodárenia na pôde. Rezort by mal pristupovať k všetkým farmárom rovnako. Nepáči sa mi preto snaha „potrestať“ všetkých poľnohospodárov a siahnuť im na podpory cez redistributívnu platbu. Chvalabohu, sčasti sa to v tomto roku podarilo obmedziť. 

Pán minister si v podstate nabral „na rohy“ priveľkú záťaž. Od neho ako lesníka sa ani neočakávalo, že širokej agroproblematike bude rozumieť. Mal si však zvoliť lepšiu štruktúru poradcov už spočiatku. Lesník si do zboru poradcov z 19 členov zvolil polovicu lesníkov alebo aktivistov v životnom prostredí, troch poľovníkov, štyroch včelárov, jedného lobistu a len štyroch poľnohospodárov. No aj tí mu po polroku zutekali.

Ako vnímate veľké upratovanie v rámci PPA, ktoré rezort prezentuje ako svoj úspech?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 96% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.