Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2021, 00:00

Slovenskom sa nesie zvuk renovácií

Práce, ktoré menia tvár krajiny, nezastavila ani pandémia. HN sa pozreli na to, ako postupuje úprava významných verejných budov.

Slovenskom sa nesie zvuk renovácií
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Historická Reduta v Kežmarku
Na jej mieste stála strážna veža, panský dom aj tlačiareň Mateja Glasera – Vitraria. Neskôr ju prestavali na redutu. Renesančná budova zo 17. storočia bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1981. Drobnými úpravami prešla začiatkom storočia, neskôr, v roku 2017, bol zrekonštruovaný aj interiér.

Aktuálne v historickej Redute sídli mestský úrad a Centrum podpory regionálneho rozvoja. Od polovice marca sa jej však opäť dostáva väčšej pozornosti. Renováciou prejdú fasády aj omietky. Na budove dôjde aj k výmene pieskovcových obkladov sokla a pilierov či k výmene výplní dverných a okenných rámov. Nový šat dostane aj poškodený krov a strecha. Na rekonštrukciu Reduty schválilo ministerstvo kultúry dotáciu vo výške 363 800 eur. Spolufinancovanie mesta predstavuje 20 250 eur.


Gymnázium Šrobárova v Košiciach
Budovu Šrobárky postavili koncom 19. storočia. V tom čase bola jednou z prvých stavieb vo východnej metropole so secesnými prvkami. Známe gymnázium vyniká typickým červeným režným murivom, vďaka ktorému dostalo prezývku červená škola. Fasáda je však pôvodná a niektoré dvere či okná majú za sebou 130 rokov života. To spôsobuje problém najmä pri silnom vetre, ktorý labilné okná s ľahkosťou otvára. Čas sa výrazne podpísal najmä na vstupnom portáli a atikových štítoch, ktoré smerujú k rozpadu. Národná kultúrna pamiatka preto prejde rozsiahlou obnovou. Dve etapy opráv budú stáť viac ako 1,6 milióna eur. Novú tvár ukáže v priebehu roku 2023.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.