Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2021, 23:07

Agentúra Fitch potvrdila Slovensku rating A s negatívnym výhľadom

Finančné prostriedky z plánu obnovy prispejú k rastu ekonomiky. Automobilový priemysel ostáva konkurencieschopný aj vďaka ekonomickej vládnej pomoci.

Agentúra Fitch potvrdila Slovensku rating A s negatívnym výhľadom
Zdroj: HN/Peter Mayer

Agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A s negatívnym výhľadom, čím zachovala svoje hodnotenie krajiny z novembra minulého roka.

Finančné prostriedky z plánu obnovy prispejú k rastu ekonomiky. Automobilový priemysel ostáva konkurencieschopný aj vďaka ekonomickej vládnej pomoci. V piatok o tom informovalo Ministerstvo financií.

Fitch označila za najväčšiu hybnú silu slovenskej ekonomiky práve dobré výsledky v oblasti konkurencieschopného ekonomického rastu založeného na exporte, stabilný prílev priamych zahraničných investícií a členstvo v Únii a eurozóne. Negatívny výhľad odráža pretrvávajúcu neistotu okolo zotavenia krajiny po pandémii a jej dosah na fiškálne financie.

Popri novom sedemročnom rozpočte EÚ si Slovensko pravdepodobne aj vďaka čerpaniu prostriedkov z nástroja Next Generation (NG) EÚ udrží stabilnú pozíciu na finančnom trhu.

Celkový balík grantov a pôžičiek NGEU v rokoch 2021 – 2026 predstavuje pre krajinu 6,3 miliardy eur, pričom väčšina prostriedkov je vyčlenená na verejné investície.

"Finančné prostriedky NGEU prispejú k rastu ekonomiky v roku 2021 o 0,7 percentuálneho bodu a v roku 2022 o jeden percentuálny bod. Najvýraznejší rast investícií sa prejaví po roku 2023," očakáva Fitch.

Podľa agentúry slovenská ekonomika dosiahne tento rok hospodársky rast až 4,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a v roku 2022 5,9 % HDP, čo bude najvyššie tempo rastu v regióne strednej a východnej Európy.

Verejné financie budú zaťažené značným fiškálnym impulzom a tlakom na výdavky. Očakáva sa zhoršenie salda verejných financií v roku 2021 o 0,9 percentuálneho bodu, na 7,1 percenta HDP.

Priemysel ako celok sa počas roka pomerne rýchlo prispôsobil obmedzeniam súvisiacim s pandémiou. Aj napriek tomu, že sa v automobilovom priemysle v roku 2020 dôsledkom pandémie medziročne znížila produkcia vozidiel o 17 percent, v súčasnosti ostáva naďalej nákladovo konkurencieschopný vzhľadom na priaznivú infraštruktúru a ekonomickú podporu zo strany vlády.

Agentúra zdôraznila, že bankový sektor na Slovensku je dobre kapitalizovaný so silnou kvalitou aktív, čím vzniká priaznivé prostredie pre financovanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.