Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2021, 12:27

Schodok štátneho rozpočtu vzrástol o 8,6 percenta

Schodok štátneho rozpočtu za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahol takmer 2,63 miliardy eur.

Schodok štátneho rozpočtu vzrástol o 8,6 percenta

Rozpočtový deficit Slovenska sa za obdobie od januára do konca apríla prehĺbil o viac ako osem percent oproti rovnakému obdobiu vlaňajška, kedy hospodárenie taktiež negatívne ovplyvnili dopady epidémie covidu-19. Vyplýva to z dnešných údajov ministerstva financií.

Schodok štátneho rozpočtu za prvé štyri mesiace tohto roka dosiahol takmer 2,63 miliardy eur.

Medziročne sa tak deficit prehĺbil o 8,6 percenta. Rozpočtové príjmy stúpli oproti vlaňajšku o 5,6 percenta, výdavky rástli rýchlejším tempom, a to o 6,7 percenta.

Vlani rozpočtový deficit vystúpil takmer na 7,76 miliardy eur po deficite 2,2 miliardy eur v predchádzajúcom roku. Na tento rok zákon o štátnom rozpočte predpokladá deficit takmer 8,06 miliardy eur.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť dnes upozornila, že dlhodobá udržateľnosť verejných financií krajiny sa vlani zhoršila piaty rok po sebe.

Najväčšie zhoršenie nastalo podľa nej v roku 2019, teda pred vypuknutím koronakrízy a v čase vrcholu priaznivého vývoja ekonomiky. Na historickom minime vtedy bola aj miera nezamestnanosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.