Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2021, 12:36

Krajniakov rezort potvrdil Matovičove slová: Chystajú zásadnú zmenu prorodinnej politiky

Na väčšine opatrení, ktoré by mali zásadne zvýšiť podporu rodín s deťmi, panuje medzi rezortmi práce a financií zhoda.

Krajniakov rezort potvrdil Matovičove slová: Chystajú zásadnú zmenu prorodinnej politiky
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny diskutuje s Ministerstvom financií o zásadnej zmene prorodinnej politiky už niekoľko mesiacov. Uviedla to hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská v reakcii na víkendové deklarácie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o plánoch pomôcť slovenským rodinám s deťmi pomocou daňovo-odvodovej reformy.

​Ako dodala Rovenská, na väčšine opatrení, ktoré by mali zásadne zvýšiť podporu rodín s deťmi, panuje medzi rezortmi práce a financií zhoda. "Definitívny koncept zatiaľ nebol dohodnutý, a preto sa dovtedy nebudeme k tomu konkrétnejšie vyjadrovať," uzavrela hovorkyňa.

Matovič v sobotu 1. mája na sociálnej sieti poukázal na nepriaznivý demografický vývoj na Slovensku. Avizoval, že pripravuje "finančný plán". V nedeľu ho čiastočne na sociálnej sieti aj predstavil pomocou príkladu o osamelej matke s dvomi deťmi, ktorá pracuje za minimálnu mzdu. Tá aktuálne dostáva spolu s dvoma prídavkami na deti a dvoma daňovými bonusmi spolu 606 eur mesačne v čistom.

"Môj vysnívaný 'sociálny štát', po daňovo-odvodovej reforme, ktorú od minulého leta chystám, tejto istej matke poskytne približne 1021 eur mesačne," porovnal Matovič.

Priznal však, že na časť pokrytia nákladov by Slovensko potrebovalo zvýšiť daň z pridanej hodnoty. Podľa Matovičových prepočtov by spomenutá rodina - slobodná matka s dvomi deťmi - zaplatili na vyššej DPH maximálne o 20 eur mesačne navyše.

Tí, ktorí deti zatiaľ nemajú, ale chcú ich mať, nebudú z reformy profitovať hneď, ale neskôr. Podľa jeho slov by nemali nič stratiť ani dôchodcovia, pretože vyššia DPH by sa mala automaticky vykryť cez valorizáciu dôchodkov a dôchodcovskú infláciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.