Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2021, 09:22 Aktualizované dňa 04.05.2021 o 09:39

Ponukové ceny nehnuteľností v tomto roku vzrástli o viac ako štyri percentá

Výraznejšie zdraželi rodinné domy, kým tempo rastu cien bytov, naopak, mierne spomalilo.

Ponukové ceny nehnuteľností v tomto roku vzrástli o viac ako štyri percentá
Zdroj: Register modernej architektúry Historického ústavu SAV

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli v 1. kvartáli tohto roka medzištvrťročne o 4,2 percenta.

Rast bol zaznamenaný vo všetkých krajoch, najviac v Trenčianskom a Nitrianskom. Výraznejšie zdraželi rodinné domy, kým tempo rastu cien bytov, naopak, mierne spomalilo.

Vyplýva to z najnovšieho komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS).

Bývanie môže byť menej dostupné 

Analytici podotkli, že vývoj v sektore stavebníctva tiež signalizuje pokračovanie slabšej ponuky nových nehnuteľností, čo môže pomôcť rastu cien nehnuteľností aj v blízkej budúcnosti. V kombinácii s predpokladaným mzdovým vývojom tak môže byť bývanie menej dostupné.

Medziročne narástli ceny nehnuteľností na bývanie o 15,5 percenta. Priemerná cena bývania vzrástla na začiatku roku 2021 o približne 77 eur za štvorcový meter (m2) a dosiahla úroveň 1930 eur za m2. Najmenším dielom sa na raste cien podieľali Prešovský a Banskobystrický kraj.

Priemerná cena bytov sa v úvode roka zvýšila o 53 eur za m2 na 2179 eur za m2. Medzištvrťročná dynamika sa spomalila na 2,5 percenta (medziročne 8,6 percenta). Oproti minulému štvrťroku rástli najrýchlejšie ceny jednoizbových a štvorizbových bytov.

Zdroj: ŠÚ SR

Vyrovnaný rast 

Priemerná cena domov vzrástla o 102 eur za m2, pričom dosahuje úroveň 1471 eur za m2. V porovnaní s minulým štvrťrokom to predstavuje rast 7,4 percenta (medziročne 16,4 percenta).

"Medzikvartálny rast ponukových cien nehnuteľností bol na začiatku roku 2021 v regiónoch pomerne vyrovnaný," podotkli analytici. Jedinými výnimkami sú slabší Banskobystrický a Prešovský kraj, aj v nich však sledujú analytici rast. Najrýchlejšie rástli ceny v Trenčianskom (5,7 percenta) a Nitrianskom kraji (4,9 percenta).

Zdroj: ŠÚ SR

​Ceny bytov rástli medzištvrťročne najrýchlejšie v Trenčianskom kraji (šesť percent), najväčší príspevok dosiahol okres Považská Bystrica. Najvyšší rast cien domov zaznamenal Prešovský kraj (10,1 percenta), pričom k ich rastu najviac prispel okres Poprad.

Analytici dodali, že výstavba bytových budov bola v prvých dvoch mesiacoch v priemere približne o 10 percent nižšia ako vlani. Takisto poukázali na pokles nájomného na začiatku roku, ktorý spomalil na -3,6 percenta medzikvartálne. Medziročne klesli ceny nájmov o 15 percent.

Zdroj: ŠÚ SR

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.