Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2021, 13:29 Aktualizované dňa 04.05.2021 o 13:47

Zvyšovanie DPH nie je cesta, hovorí SaS. Viskupič menoval sedem negatívnych dopadov

Získavať financie do štátnej kasy sa podľa SaS dá aj bez zvyšovania daňového zaťaženia ľudí.

Zvyšovanie DPH nie je cesta, hovorí SaS. Viskupič menoval sedem negatívnych dopadov
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Poslanec za SaS a šéf výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič hovoril o tom, že liberáli sú zásadne proti zvyšovaniu DPH na 25 percent, ktoré avizoval minister financií Igor Matovič.

Viskupič poznamenal, že výber DPH funguje veľmi dobre a je na vysokej úrovni. "Keď niečo funguje, nemeňme to," povedal. Poslanec sa obáva, že v prípade zvýšenia sadzby DPH výber klesne.

Poslanec zároveň popísal sedem negatívnych dopadov na slovenskú ekonomiku, ktoré by malo zvýšenie DPH. 

"Ak sa zvýši DPH, tak sa musí preniesť do cien a budeme to platiť všetci občania. Najvyšší dopad je vždy pre nízkopríjmové skupiny," povedal. 

Druhým problémom podľa neho bude to, že v prípade zvýšenia DPH narastie ochota ľudí odísť si nakúpiť za hranice, kde sa ceny tovarov stanú výhodnejšími. Zníži sa tak konkurencieschopnosť obchodníkov voči zahraničiu.

Viskupič varoval aj pred tým, že vyššie dane znížia konkurencie schopnosť Slovenska. Tá je podľa poslanca už teraz na zlej úrovni a potrebujeme ju zvyšovať.

"Zvyšovaním sadzby DPH rastie ochota firiem vyhýbať sa plateniu," pomenoval Viskupič ďalší faktor. V dôsledku toho podľa poslanca porastie sivá ekonomika.

V neposlednom rade sa ľudia budú ešte menej chcieť vracať zo zahraničia. "Je úplne jedno, koľko detí sa narodí, ak nám hneď ako budú môcť odídu do zahraničia," povedal.

Viskupič apeloval na to, že je potrebné, aby ľudia výdavkami rozhýbali ekonomiku, k čomu by mohlo pomôcť práve znižovanie DPH.

Podľa Viskupiča sa sa dá riešiť naplnenie štátnej kasy aj inými spôsobmi. Nezvyšovať výdavky štátu a zvýšiť efektivitu existujúcich daní sú tie základné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.