Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2021, 15:40 Aktualizované dňa 05.05.2021 o 18:16

Matovič ukázal časť reformy: 200 eur na dieťa mesačne, celé to bude stáť vyše 2,5 miliardy

Základnými piliermi daňovej a odvodovej reformy budú férové dane, jedna daň a jeden odvod, ako aj 200 eur mesačne na dieťa.

Základnými piliermi daňovej a odvodovej reformy budú férové dane, jedna daň a jeden odvod, ako aj 200 eur mesačne na dieťa.

Uviedol to na tlačovej besede minister financií Igor Matovič (OĽANO). Reforma bude podľa jeho slov "výrazne prorodinná". Zároveň poprel medializované informácie o možnom náraste DPH na 25 percent.

Matovič vyčíslil náklady reformy na asi 2,5 miliardy eur, financie sa majú získať z viacerých zdrojov, v konečnom dôsledku bude reforma deficitná. "Určite to bude viaczdrojové financovanie. Zároveň počítame s tým, že celkový výsledok (reformy) bude deficitný. Chceme prispieť niekoľkými sto miliónmi do tejto reformy s tým, že to budeme brať ako podporu dobrej veci, podporu prorodinnej politiky," dodal Matovič.

"Keď budem mať kvoli tomuto odísť z koalície, tak odídem. Ale urobím všetko preto, aby na konci boli víťazmi rodiny. To je môj cieľ, preto som sa bil s holými rukami proti mafii v politike," povedal Matovič.

O daňovo-odvodovej reforme sa podľa neho diskutovalo od leta minulého roka. Podrobnosti reformy by chcel predstaviť za "pár týždňov", podľa jeho slov možno "o dva týždne".

"Slovensko nevyhnutne potrebuje poctivú daňovo-odvodovú reformu, ktorá bude prorodinná, ktorá dramaticky zjednoduší systém a ktorá zabezpečí, aby všetky subjekty platiace dane mali pocit, že je fér," povedal minister financií.

Nové pravidlá reformy majú podľa Matoviča platiť od budúceho roka. Pri jej presadzovaní je ochotný sa prípadne dohodnúť aj s opozíciou.

 Čo plánuje Matovič zaviesť v rámci daňovo-odvodovej reformy:

  • 200 eur mesačne na každé dieťa do 18 rokov pre pracujúceho rodiča
  • 100 eur mesačne na každé dieťa do 18 rokov pre nepracujúceho rodiča
  • zvýšenie DPH Matovič pripustil, nie však 25 percent
  • náklady na reformy by mali byť 2,5 miliardy eur
  • reforma by mohla platiť od 1. januára 2022

Matovič tvrdí, že dnes sa "frontálny útok voči pomoci rodinám posunie do ďalšej fázy."

"Viaceré médiá zverejnia dokument, ktorý budú prezentovať ako uniknutý návrh daňovo-odvodovej reformy z MF. Zrejme opäť s cieľom poštvať ľudí proti reforme a zabrániť tak pomoci rodinám,"

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.