Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2021, 12:08

Slovenský priemysel v marci vzrástol o štvrtinu

V prvom tohtoročnom štvrťroku slovenský priemysel vzrástol o 6,5 percenta.

Slovenský priemysel v marci vzrástol o štvrtinu
Zdroj: Reuters

Produkcia slovenského priemyslu v marci vzrástla medziročne takmer o štvrtinu, podporila ju hlavne výroba vozidiel.

Stavebníctvo kleslo už len mierne, informoval dnes štatistický úrad. Pred rokom oba sektory začali ovplyvňovať negatívne dopady epidémie choroby covid-19.

Priemyselná produkcia sa v marci zvýšila oproti rovnakému obdobiu vlani o 24,5 percenta, vo februári stúpla o percento. Výroba dopravných prostriedkov vzrástla takmer o tri pätiny.

Zastavená výroba 

Vlani v marci slovenský priemysel klesol medziročne takmer o pätinu, niektoré podniky totiž po prepuknutí koronavírusovej nákazy prerušili výrobu. Produkciu vtedy pozastavili aj všetky štyri závody automobiliek.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák v reakcii na zverejnené dáta uviedol, že priemysel aj v marci potvrdil značnú odolnosť voči druhej vlne koronavírusovej nákazy. Za skresľujúce však označil porovnávanie výsledkov odvetvia s vlaňajškom, kedy prvotný šok po vypuknutí epidémie covidu-19 spôsobil uzavretie značnej časti priemyslu nielen na Slovensku, ale v celej Európe.

Marcová produkcia priemyslu bola podľa neho prakticky na rovnakej úrovní ako v treťom mesiaci roka 2019, teda pred krízou. Produkcia automobilového priemyslu za predvlaňajším marcom ešte mierne zaostávala.

Koršňák očakáva pozitívny trend vývoja priemyslu aj v ďalšom období, hoci tempo jeho rastu zrejme pribrzdí najmä nedostatok čipov v automobilovom priemysle.

Dopady krízy 

V prvom tohtoročnom štvrťroku slovenský priemysel vzrástol o 6,5 percenta, za celý minulý rok jeho výkony naopak o 9,1 percenta klesli.

Stavebníctvo v marci zmiernilo tempo medziročného poklesu na 0,8 percenta, čo bol najlepší výsledok sektora od začiatku tohto roka. V januári produkcia stavebníctva klesla v medziročnom porovnaní bezmála o pätinu, vo februári o 23,8 percenta, čo bol ešte väčší prepad, než sektor zaznamenal za globálnej finančnej krízy v roku 2009.

Slovenská ekonomika vlani kvôli dopadom nákazy klesla o 4,8 percenta. Pre tento rok centrálna banka aj ministerstvo financií očakávajú návrat ekonomiky k rastu. Kvôli druhej vlne nákazy by však zotavenie ekonomiky tento rok malo byť pomalšie, než sa predtým čakalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.