Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2021, 20:00

Masívna investícia prinesie Liptovu garanciu práce, tvrdí pre HN predseda predstavenstva Mondi SCP

Posledných desať rokov evidujeme medziročný pokles spotreby grafického papiera. Bez investície by bola budúcnosť závodu zložitejšia, uviedol pre HN predseda predstavenstva Mondi SCP Miloslav Čurilla.

Miloslav Čurilla
Zdroj: HN/Peter Mayer

Ružomberské Mondi SCP má za sebou 400-miliónovú investíciu. Výsledkom je nový papierenský stroj s úplne novým produktom. Mali ste v pláne podobnú investíciu dlhodobo?

Na to, aby sme postavili nový papierenský stroj, vplývali hlavne dva faktory. Prvý bol ten, že pán Milan Fiľo ako zakladateľ Eco-Investmentu nosil stále v hlave myšlienku, že proces prerodu tohto závodu nebol len o modernizácii, ale o tom, že musíme priniesť niečo nové. Pracovali sme s touto myšlienkou veľmi dlho. Vedeli sme, že to môže byť napríklad nová celulózka, papierenský stroj a tak ďalej. Časom sa však táto dilema vykryštalizovala a rozhodnutie padlo na papierenský stroj. Druhý faktor bol biznisový. Šlo hlavne o to, že spotreba nášho pôvodného sortimentu, grafického papiera, bola vystavená veľmi významnému poklesu dopytu. Boli sme nútení reagovať na tento stav.

Kedy ste finálne rozhodli o tejto investícii?
V roku 2010 bolo prijaté strategické rozhodnutie o výstavbe nového papierenského stroja a následne sme odštartovali proces prípravy výstavby. Ten proces bol komplexný. Urobila sa štúdia uskutočniteľnosti, prieskum trhu, kto by mohol investíciu postaviť, riešili sme dodávateľov, výrobné a produktové portfólio. Prakticky sme museli pripraviť infraštruktúru závodu, aby nový stroj s takou obrovskou kapacitou mohol vôbec regulárne fungovať. Museli sme postaviť nový regeneračný kotol, pec na vápno a urobiť kopec úkonov, aby sme pripravili závod na to, aby sme vytvorili priestor na tento typ výroby. To vyvrcholilo v roku 2013, keď sme spustili nový regeneračný kotol a začal sa proces, ktorý sa skončil 30. októbra 2018, keď bol položený základný kameň pre halu, v ktorej sa dnes nachádza papierenský stroj číslo 19. Následne sme objednali v spoločnosti Valmet dodávku stroja.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.