Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2021, 13:17

Sulík s Budajom rokovali v JAVYSE. Riešili aj spor o možnosť spaľovania rádioaktívnych odpadov

Slovensko v súčasnosti spaľuje okrem iného aj rádioaktívne materiály z Talianska. Sulík už vo februári ubezpečoval, že z nich na Slovensku nezostane nič a všetok rádioaktívny popol sa vyvezie naspäť do krajiny pôvodu.

Richard Sulík
Zdroj: TASR/J. Novák

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) v utorok navštívili jadrové zariadenia Jadrovej vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) v Jaslovských Bohuniciach.

Spor o spaľovanie odpadu

Prezreli si technológie spracovania a úpravy rádioaktívnych odpadov (RAO), spaľovňu RAO a Medzisklad vyhoretého jadrového paliva (MSVP). V stredu o tom informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Rezorty sa začiatkom tohoto roka sporili o možnosť spaľovania rádioaktívnych odpadov privezených zo zahraničia. Podľa Sulíka je v tomto prípade lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

Som rád, že minister životného prostredia navštívil JAVYS osobne a presvedčil sa, že rádioaktivita na pracoviskách je takmer nulová a že si bol prezrieť aj spaľovne rádioaktívnych odpadov, kde mal možnosť vidieť, že odpad, ktorý sa tam spracováva, má tiež takmer minimálnu aktivitu. Zároveň videl, že prevádzky sú prísne monitorované a bezpečné,“ uviedol Sulík.

Slovensko v súčasnosti spaľuje okrem iného aj rádioaktívne materiály z Talianska. Sulík už vo februári ubezpečoval, že z nich na Slovensku nezostane nič a všetok rádioaktívny popol sa vyvezie naspäť do krajiny pôvodu.

Žiadne nové zmluvy

Šéf rezortu hospodárstva sa vtedy dohodol s Budajom, že JAVYS po ukončení súčasne platnej zmluvy s talianskou spoločnosťou nebude nové zahraničné zmluvy na spaľovanie rádioaktívnych odpadov uzatvárať.

Generálny riaditeľ JAVYS Pavol Štuller ministrov na stretnutí informoval aj o rozvojových plánoch firmy a o skutočnostiach, že JAVYS je pod neustálym domácim aj medzinárodným dozorom.

V prípade Medzinárodnej atómovej agentúry (MAAE) musí byť dokonca spoločnosť pripravená umožniť vstup zahraničným inšpektorom a poskytnúť všetku vyžiadanú dokumentáciu do dvoch hodín od nahlásenia inšpekcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.