Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2021, 11:26

SaS nepodporí zrýchlený režim k rozpočtu. Matovič by mal odôvodniť položku po položke, tvrdí Viskupič

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický považuje za nehoráznosť diskutovať o rozpočte v skrátenom režime.

SaS nepodporí zrýchlený režim k rozpočtu. Matovič by mal odôvodniť položku po položke, tvrdí Viskupič
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Plénum Národnej rady by malo o skrátenom legislatívnom konaní k novele štátneho rozpočtu na rok 2021 rozhodnúť v piatok 14. mája o 11. hodine. Zrýchlený režim k tomuto návrhu kritizovala nielen opozícia, ale aj koaličná SaS.

​Poslanec a bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v rozprave uviedol, že o rozpočte by sa vôbec nemalo diskutovať v zrýchlenom režime.

Považuje za nehoráznosť, že sa "zo dňa na deň" predloží zvýšenie rozpočtu, ktorý je zákonom roka. Čakal, že dostane odpovede na svoje otázky aj o štruktúre výdavkov. "Nevieme nič o tom, čo idete schvaľovať," podotkol.

Okrem lídra SaS Richarda Sulíka kritizoval návrh na skrátené konanie aj šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS).

​Ten sa ohradil voči opakovanej praxi zrýchlených konaní. Namietal, že nie je priestor dostatočne sa venovať jednotlivým položkám. Chýba podľa neho aj oponentúra z odborných kruhov. Za nešťastné považuje aj prerokúvanie návrhu v čase neprítomnosti ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

Viskupič trvá na tom, aby poslanci mohli počuť zdôvodnenie ministra položku po položke a aby aj on mohol počuť výhrady poslancov. Zopakoval, že SaS nepodporí skrátené legislatívne konanie. Vníma však potrebu úpravy rozpočtu v niektorých položkách a pripustil, že deficit sa môže čiastočne zvýšiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.