Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2021, 16:53 Aktualizované dňa 18.05.2021 o 17:55

Matovič kritizuje SaS: Na koaličných radách potichu vydierajú, berú si ľudí a firmy za rukojemníkov

Minister financií Igor Matovič označil predstaviteľov SaS za amatérov, ktorí pohŕdajú vlastnými rozhodnutiami.

Novela zákona štátneho rozpočtu spustila ďalší spor vo vládnej koalícii. Minister financií Igor Matovič tvrdí, že koaličný partner SaS vydiera a berie si ľudí a firmy za rukojemníkov. 

Matovič uviedol, že v pondelok na koaličnej rade predložil liberáli svoje návrhy na zmenu položiek v rozpočte, ktoré navrhovalo ministerstvo financií. 

Rezort financií navrhuje zvýšiť výdavky v rozpočte o 3,4 miliardy eur. SaS chce podľa Matoviča o 1,6 miliardy menej. 

"Ministerstvo financií navrhuje 157 miliónov eur na pomoc reštauráciám a cestovnému ruchu. SaS tvrdí, že im stačí o 37 miliónov menej. My sa pýtame predstaviteľov SaS, ktorým reštauráciám navrhujú nevyplatiť zákonnú pomoc, ktorú sme im už prisľúbili," pýta sa Matovič.

Podľa neho predstavitelia SaS žiadali okrem iného tiež znížiť v rozpočte výdavky na dotácie na nájomné na polovicu, ktoré vypláca ministerstvo hospodárstva.

Sulík pritom podľa Matovičových slov sám pýtal na nájmy 20 miliónov eur, teraz to žiada znížiť na 10 miliónov eur.

Matovič sa teda pýta, ktorej polovici podnikateľov štát odmietne vyplatiť sľúbenú pomoc. Tvrdí, že strana robí škrty bez akejkoľvek argumentácie. 

"To naozaj si budeme takto brať ľudí za rukojemníkov?" kritizoval Matovič koaličného partnera a dodal, že ide o antisociálnu politiku.

Expremiér zdôraznil, že ide o návrhy schválené v parlamente alebo na vláde, ktoré podporila aj SaS. 

Podľa Matoviča SaS tiež navrhovala ušetriť na vakcínach Pfizer 30 miliónov eur. "Zmluvy sú zazmluvnené, musíme to nakúpiť," vysvetľuje minister. 

Matovič tvrdí, že SaS potichu na koaličných radách vydiera a keď neprejdú jej návrhy, tak zablokuje štátny rozpočet. 

Predstaviteľov SaS označil za amatérov, ktorí pohŕdajú vlastnými rozhodnutiami. "Je to mimoriadne nezodpovedný prístup," dodal. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.