Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2021, 16:54 Aktualizované dňa 19.05.2021 o 18:26

Matovič: SaS navrhuje, aby sme ľuďom ukradli 1,6 miliardy eur

Novela štátneho rozpočtu je novým zdrojom konfliktu v koalícii.

Matovič: SaS navrhuje, aby sme ľuďom ukradli 1,6 miliardy eur
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Všetky opatrenia finančne kryté z navrhovaného zvýšenia deficitu štátneho rozpočtu schválila vláda, alebo na ne majú prijímatelia zákonný nárok. V stredu to na tlačovej konferencii povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Reagoval tak na vyjadrenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), podľa ktorého ide o extrémne veľký nárast deficitu, ktorý budú splácať nasledujúce generácie. Stranu SaS Matovič označil za rozbíjačov vlády.

Partner na papieri 

"Považujem to sa bohapustý populizmus zo strany akože nášho koaličného partnera. Toto je len na papieri partner," povedal dnes Matovič. 

"SaS navrhuje, aby sme ľuďom ukradli 1,6 miliardy eur," tvrdí. "Mám pocit, že si hľadajú ďalšiu zámienku, aby rozbili koalíciu," dodal. 

​Sulíkova strana má podľa neho nutkanie rozbiť akúkoľvek vládu, ktorá by mohla priniesť zmenu, tvrdí. "Majú v sebe zakódovaný rozkladný kód, polčas rozkladu trvá približne rok, niekedy to príde skorej."

"Rozbil Radičovej vládu, rozbil Matovičovu vládu. Spomenutý pán bude robiť všetko pre to, aby rozbil aj Hegerou vládu."

Minister hospodárstva však na predošlom brífingu povedal, že rozumie, že je nutné rozpočet upraviť a zvýšiť deficit.

"Súhlasíme so zvýšením dlhu. Súhlasíme s tým, aby všetky položky, ktoré sa týkajú priamo covidu, pandémie, kompenzácií, vakcín aj testovania, aby toto bolo predmetom zvýšenia. Máme však otázky," povedal už skôr Sulík. 

Rýchle schvaľovanie 

V návrhu zvýšenia deficitu rozpočtu sú podľa neho položky, voči ktorým strana SaS nemá námietky.

"Druhý typ sú položky, u ktorých požaduje SaS vysvetlenie, napríklad pre ich neprimeranú výšku. Tretím typom sú položky, ktoré do zvýšenia dlhu nepatria," vysvetlil Sulík. 

Návrh štátneho rozpočtu kritizoval už minulý týždeň, nepozdával sa mu návrh Matovičovho rezortu prerokovať novelu v skrátenom legislatívnom konaní. 

Šéf SaS chce, aby vláda podala do 28. mája návrh do parlamentu a na júnovej schôdzi sa môže rovno v druhom a treťom čítaní naraz o ňom hlasovať, povedal to v relácii rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.