Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2007, 09:07

Poistné zo sumy nad 3-násobok priemernej mzdy penziu nezvýši

Od začiatku budúceho roka by sa pri výpočte dôchodku nemalo v žiadnom odpracovanom roku zohľadňovať poistné, ktoré sa má platiť zo sumy presahujúcej trojnásobok priemernej mzdy na Slovensku.

Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslankyne Jany Vaľovej (Smer-SD), ktorý v pondelok schválil parlamentný výbor pre sociálne veci a bývanie. Takýto pozmeňujúci návrh súvisí so zámerom vlády zvýšiť maximálne vymeriavacie základy pre platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity zo súčasného trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy na Slovensku.
Súčasné znenie zákona o sociálnom poistení obmedzuje pri výpočte dôchodku do koeficientu 3 len tzv. priemerný osobný mzdový bod. Ide o pomer priemerných celoživotných príjmov občana, z ktorých sa platí poistné na dôchodkové poistenie, voči priemernej mzde v jednotlivých rokoch. Takáto úprava by však umožnila zohľadniť v časti odpracovaných rokov pri výpočte dôchodku aj poistné, ktoré sa má platiť zo sumy presahujúcej trojnásobok priemernej mzdy za podmienky, že priemerný mesačný celoživotný príjem nepresiahne trojnásobok priemernej mzdy. Stalo by sa to v prípade, ak by občan časť odpracovaných rokov odvádzal poistné na dôchodkové poistenie zo sumy presahujúcej trojnásobok priemernej mzdy, avšak v iných rokoch by bol jeho vymeriavací základ nižší ako trojnásobok priemernej mzdy na Slovensku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.