Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2021, 13:03

Rast cien nehnuteľností sa medziročne spomalil, medzikvartálne dokonca zlacneli

V medzikvartálnom porovnaní oproti koncu vlaňajška sa realizačné ceny oproti sklonku minulého roka znížili o 1,2 percenta.

Rast cien nehnuteľností sa medziročne spomalil, medzikvartálne dokonca zlacneli
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Realizačné ceny z predaja nehnuteľností na bývanie v úvode roka spomalili medziročný rast, oproti koncu minulého roka dokonca klesli. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad.

Medziročne boli ceny nehnuteľností v 1. kvartáli tohto roka o dve percentá vyššie. Tempo rastu cien bolo nižšie ako počas roka 2020, keď cenové prírastky v jednotlivých štvrťrokoch dosahovali od 7,3 do 13,1 percenta.

"Zmenil sa tiež trend - kým dlhodobo vyššie rasty cien dosahovali existujúce nehnuteľnosti pred novými, aktuálne sa situácia zmenila. Výraznejší rast počas 1. štvrťroka 2021 sa prejavil najmä pri cenách nových nehnuteľností, medziročne boli vyššie o 2,6 percenta," podotkli štatistici s tým, že pri existujúcich nehnuteľnostiach rast dosiahol 1,5 percenta. V obidvoch prípadoch ide o najnižšie hodnoty za posledných päť rokov.

Uvedené údaje sú z realizačných cien nehnuteľností, teda z cien získaných z reálne uskutočnených predajov a transakcií vykonaných cez realitné kancelárie, ktorých údaje vstupujú do databázy cenovej mapy nehnuteľností Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

V medzikvartálnom porovnaní oproti koncu vlaňajška sa realizačné ceny oproti sklonku minulého roka znížili o 1,2 percenta, pričom pokles cien bol zaznamenaný naposledy pred 11 štvrťrokmi.

"Zníženie zaznamenali nové aj existujúce nehnuteľnosti na bývanie, pričom výraznejší pokles sa prejavil pri starších nehnuteľnostiach," podotkol úrad. Realizačné ceny existujúcich nehnuteľností klesli oproti 4. štvrťroku 2020 v súhrne o 1,7 percenta a ceny nových nehnuteľností boli nižšie o 0,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.